Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Rozsudek v kauze Stoka má padnout v květnu, žalobce chce pro Švachulu 14 let

U Krajského soudu v Brně v pondělí 11. dubna 2022 pokračovalo líčení v kauze Stoka. Na snímku spolupracující obviněný Saman El-Talabani. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Krajský soud v Brně ukončil dokazování v korupčním případu na radnici části Brno-střed. Zazněly závěrečné řeči a návrhy. Termín rozsudku soudkyně vyhlásila na 31. května. Státní zástupce navrhl obžalovanému Jiřímu Švachulovi znovu 14 let vězení. Podle spisu byl hlavou organizované skupiny, která ovlivňovala zakázky.
  11:57aktualizováno  13:47

Bývalý místostarosta a radní hnutí ANO Švachula vinu popírá.

V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy. V kauze bylo dokazování ukončeno podruhé. Navrhované tresty jsou u většiny obžalovaných stejné, u obžalovaného podnikatele Jiřího Hose se navržený trest zvýšil ze dvou let vězení na sedm roků.

„Ani po doplnění dokazování nevznikly pochybnosti ohledně obžaloby,“ shrnul žalobce Karel Cibulka. Důkazní materiál lze podle něj shrnout do tří okruhů, jde o výpovědi spolupracujících obviněných, dále listiny a také o použité pátrací prostředky. „Nejsou v logickém rozporu a dokazují popsané skutky,“ uvedl žalobce.

Záměrem a cílem zločinecké skupiny bylo podle něj dlouhodobé získávání výhod za zmanipulované veřejné zakázky. Není podle něj ani pochyb o tom, že jako řídicí osoba ve skupině vystupoval právě Švachula. 

Bývalý místostarosta podle něj své pokyny uděloval svým podřízeným - dalším obžalovaným, kteří je předávali dál. Uvedl, že nastavení úplatkářského systému přesvědčivě popsal podnikatel Saman El-Talabani či bývalý vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petr Kosmák.

„Korupce není v tom, jaká byla cena, ale že firmy souhlasily a věděly, které zakázky budou dělat. Švachula mi vyhrožoval, že budu fyzicky odstraněn. Nevybíravým způsobem mě varoval, že mám zůstat v klidu, protože jsem chtěl nazpět peníze, o které mě okradl. Ať si obžalovaní sáhnou do svědomí. Půjdu na detektor lži, kdo půjde se mnou?“ pronesl El-Talabani v závěrečné řeči.

Švachulovi navrhl žalobce 14 let vězení a propadnutí majetku, El-Talabanimu souhrnný trest 4,5 roku vězení. Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další spolupracující obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin. Jemu žalobce navrhl souhrnný trest 7,5 roku. 

Třináct let vězení navrhl bývalému šéfovi investičního odboru části Brno-střed a bývalému místostarostovi brněnských Ivanovic za hnutí ANO Petru Liškutinovi, 12 let podnikatelům Ivanu Trunečkovi a Petru Kaláškovi. Navrhované tresty pro další obžalované jsou nižší deseti let či podmíněné.

Švachulův obhájce Kárim Titz před soudem upozornil na to, že člověk může být obžalovaný pouze za skutek, proti němuž bylo vedeno trestní stíhání. 

„Jsou obrovské pochybnosti o celé řadě skutkových okolností v této kauze, které prezentuje obžaloba. Moje otázky tedy zní: Existovala či mohla existovat organizovaná skupina tak, jak je uvedeno v obžalobě? A mohla takto vůbec fungovat? Navržený trest odmítáme jako neprozkoumaný,“ řekl v závěrečné řeči Titz.

Podnikateli Hosovi chce žalobce přidal pět let

Navrhované tresty jsou u stěžejních obžalovaných stejné, jako zaznělo v závěrečném návrhu loni v září.

Větší změna nastala jen u obžalovaného podnikatele a bývalého politika ODS Jiřího Hose, státní zástupce u něj seznal větší roli v trestné činnosti než původně. Loni v září zněl navrhovaný trest dva roky vězení, nově sedm let vězení. Hos je dlouholetým zastupitelem v městské části Brno-sever.

Krajský soud ukončil dokazování poprvé už loni v září, následně měl vyhlásit rozhodnutí. To se ale nestalo. Podle soudu státní zastupitelství nedodalo do spisu až 12 tisíc stran, se kterými se obhájci teprve museli seznámit.

Líčení se tak znovu vrátilo do stadia dokazování. Soud vyslýchal další svědky i některé spolupracující obviněné.

Korupce na radnici se podle státního zastupitelství odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. 

Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby dělaly takzvaně křoví. Výše úplatků podle obžaloby dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek městské části Brno-střed, a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části. Švachula vinu popírá. Už dříve řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!