Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stoleté myšlenky dodnes utvářejí podobu města

Česko

HRADEC KRÁLOVÉ / PRAHA Jízda po sbíhajících se ulicích východočeského Hradce Králové je jako listování v čítance urbanismu. Sto let staré myšlenky, jak má vypadat moderní, pro lidi účelně vytvářené město, jsou stále cítit na každém rohu v jeho centru.

Společně s dobrou polohou a ekonomickou situací pak vynáší tahle směsice Hradci jedno ocenění za druhým. V nejrůznějších žebříčcích měst se právě Hradec objevuje téměř vždy na prvních příčkách.

„Hradci nahrála historie v tom, že zde vznikla velká rozrůzněnost zaměstnání lidí. Není tu téměř těžký průmysl, zato hodně lidí pracuje ve službách. Je tady malá nezaměstnanost,“ říká primátor Otakar Divíšek a vyjmenovává alespoň šest nových investic za poslední roky.

„Mně se na tom městě líbí i příroda, která je kolem moc hezká. Je to kousek do Krkonoš. A dá se tady koupat a jezdit na kole,“ chválí město například profesionální snowboarder a reprezentant Martin Černík, který v Hradci vyrostl.

„Jako kritiku bych řekl, že by mohlo vedení města lépe podporovat turistický ruch, aby to tady trochu víc žilo,“ dodává Černík.

Tvář dávají městu dodnes urbanistické návrhy a stavby architekta Josefa Gočára. Ten pro město vytvořil územní a regulační plán a podobu vnějšího dopravního okruhu s radiálami směřujícími do centra. Proslulý architekt navrhl ve městě i mnoho veřejných budov.

Hradec se dodnes snaží stavět na tradici kvalitní architektury, vypisuje proto často řadu architektonických soutěží. „Po jedenácti letech jsme byli v Česku jediní, kdo vypsal soutěž i na nový územní plán,“ řekl LN hlavní architekt města Petr Brůna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!