Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Století Domu umění se loučí i Prasetem

Česko

VÍKENDOVÝ TIP

Na výstavu připravenou ke stému výročí Domu umění v Brně mohou návštěvníci o víkendu zavítat naposledy. Expozice připomínající práci téměř stovky umělců, kteří v instituci za celou dobu její existence vystavovali anebo s ní byli umělecky spojeni, v neděli končí.

V budovách Domu umění, Domu pánů z Kunštátu a v Galerii G99 budou po oba dny od 10 do 18 hodin k vidění například díla Josefa Čapka, Jindřicha Štyrského, Toyen, Jana Zrzavého, Jana Štursy, Adrieny Šimotové, Emila Filly, Václava Špály, Jiřího Koláře či Josefa Sudka. Návštěvníci na výstavě najdou i archiválie a dokumenty z počátečního, „německého“ období domu, včetně plakátové produkce. Z poválečných let kurátoři zdůraznili období, kdy instituci řídil uznávaný Adolf Kroupa.

Dům umění postavený na dnešním Malinovského náměstí v letech 1909–1911 původně nesl jméno císaře Františka Josefa. Po druhé světové válce poškozenou budovu přestavěl architekt Bohuslav Fuchs v duchu funkcionalismu. Pod střechou Domu umění působilo i Divadlo Husa na provázku.

Jeho herci tam dnes v 19 hodin uvedou hru Prase od Václava Havla.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!