Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Stop covidové totalitě.‘ Na Václavském náměstí demonstrovali příznivci hnutí Otevřeme Česko-Chcípl PES

Covid 19

  15:51aktualizováno  17:26
Praha - Na pražském Václavském náměstí se v neděli po 14:00 uskutečnila protivládní demonstrace hnutí Otevřeme Česko-Chcípl PES. Organizátoři kritizovali především opatření, která vláda zavedla kvůli šíření covidu-19. Akce se účastnila asi stovka příznivců hnutí a dohlížely na ni desítky policistů. Skončila krátce před 16:00 hodinou.
Protivládní demonstrace svolaná hnutím Otevřeme Česko-Chcípl PES se konala 6....
Protivládní demonstrace svolaná hnutím Otevřeme Česko-Chcípl PES se konala 6....

‚Žádné pasy, žádné testy!‘ Stovky lidí protestovaly v Liberci proti očkování dětí, testům a rouškám

Účastníci měli transparenty s nápisy Školy bez roušek, Stop covid pasům či Stop covidové totalitě. Předseda hnutí Jakub Olbert kritizoval mimo jiné to, že vláda vydávala opatření, která později zrušil Nejvyšší správní soud (NSS) kvůli nezákonnosti. Týkala se například plošného uzavírání škol či restaurací. Místopředseda hnutí Jiří Janeček řekl, že chystají další demonstraci na středu. Měla by se konat od devíti hodin na Malostranském náměstí.

Během akce policisté podle mluvčí pražské policie Violety Siřišťové zajistili jednu osobu pro neuposlechnutí výzvy, jinak se demonstrace obešla bez narušení veřejného pořádku. Policie opakovaně organizátory upozornila na nutnost používat ochranu úst a nosu.

V souvislosti s protivládní demonstrací potrestaly soudy šest lidí, celkem jich bylo obžalováno 11

Na demonstraci vystoupili i zástupci dalších hnutí, například poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková z Trikolóry. „Nenechám se očkovat pro to, abych si kupovala svobodu,“ uvedla. S postupným uvolněním některých protiepidemických opatření vláda stanovuje podmínky pro provoz služeb, obchodů, pro sport, kulturu i dalších činnosti. Lidé se v mnohých případech musí prokazovat negativním testem na covid-19, dokladem o prodělání nemoci nebo potvrzením o očkování.

Demonstrace se účastní také podporovatelé z politických stran, které se objeví na kandidátce Otevřeme Česko v podzimních sněmovních volbách. Kandidovat za hnutí slíbili zástupci stran Národní demokracie, Rozumní a Aliance národních sil (ANS).

Organizátoři ze hnutí Chcípl PES odmítli testování jako nespolehlivé. Přítomným pak nabídli pivo z pojízdného stánku

Na akci dohlíží desítky policistů. „Dohlížíme jak na dodržování veřejného pořádku, tak na dodržování současně platných vládních nařízení,“ řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Hnutí původně fungovalo jako iniciativa Chcípl PES, zaměřená proti vládní opatřením omezujícím podnikání kvůli koronaviru. Letos v březnu se změnila v politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES s ambicí kandidovat do Sněmovny.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat