10. srpna 2016 15:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stopa telefonu z okolí Tuhého, z něhož přišlo varování před razií: IMEI kód neošidíte

Mobilní stopa - koláž LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní stopa - koláž LN. | foto: Šimon , Lidové noviny

PRAHA Policejní prezident Tomáš Tuhý čelí od 20. června podezření z „brutálního úniku informací“. V kauze, v níž jde o stamiliony korun, se Lidovým novinám podařilo nedávno zjistit zásadní detaily. Světlo do temného případu vnesly dvě německé SIM karty a IMEI, unikátní číslo každého mobilního telefonu.

Inspektorům GIBS při vyšetřování úniku informací vyskočilo nečekané jméno – policejního prezidenta Tuhého. Jak? Podnikatel Tesařík den před razií v jeho společnosti dostal varování z německého telefonního čísla.

Varovná zpráva přišla z německého telefonního čísla s posledním trojčíslím „312“. Majitel této německé SIM karty komunikoval s další podezřelou německou SIM kartou s koncovkou „015“, což pro GIBS bylo klíčovým zjištěním. Právě tato karta se totiž podle policejních expertiz ocitla v mobilním přístroji, který GIBS dovedl až k rodině policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Jde totiž o to, že SIM karta s koncovkou „015“ se vyskytla v telefonu, jehož identifikační číslo – odborně označované zkratkou IMEI – se podařilo generální inspekci zjistit. V témže přístroji se podle zjištění vyšetřovatelů objevila i SIM karta (tentokrát běžná česká) lidí z Tuhého rodiny, včetně jeho bývalé manželky.

Výměnou SIM karet unikátní kód IMEI neošidíte

IMEI je zkratka (z anglického termínu International Mobile Equipment Identity) pro unikátní číslo telefonního přístroje, přidělené jeho výrobcem.

Konkrétní identifikační číslo IMEI lze zjistit výpisem telekomunikačního provozu, který provádí Útvar zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování. Instituce má na starosti nasazování odposlechů, sledování osob a věcí, specializované úkony.

„IMEI je mezinárodní identifikátor, který by neměl být zaměnitelný a neměl by se předělávat. Jde o identifikátor přístroje, v uvozovkách toho železa. Zatímco SIM karty mají rovněž své identifikační číslo, které se nazývá IMSI. Všechny telefonní přístroje ale v síti pracují s IMEI,“ popisuje Tomáš Almer, který Útvar zvláštních činností řídil 13 let.

V praxi zjišťování historie telefonu a SIM karet, které se v něm objevily, podle bývalého šéfa útvaru pro „nasazování uší“ funguje takto: „Pakliže někdo přehodí SIM kartu z telefonu do jiného, pozná se to z výpisu telekomunikačního provozu. IMEI zůstává u přístroje stejný i přesto, že si vyměníte SIM kartu.“

Prostřednictvím IMEI lze zjistit ipřesné místo, kde ke kontaktu telefonu a SIM karty došlo. V kauze úniku informací a stop vedoucích k rodině policejního prezidenta Tuhého však vyšetřující GIBS podle finální zprávy s lokací nepracoval.

Vyšetřovatelé výše uvedeného případu konstatovali, že slabým místem konspirátorů bylo, že SIM karty nakoupili v Německu. U našich západních sousedů totiž vydávání SIM karet funguje proti dokladu. Bývalý šéf Útvaru zvláštních činností Almer míní, že k prodeji SIM karet na doklad by mělo docházet i u nás. „Několikrát jsme se pokoušeli prosadit tuto věc do legislativy. Vedli jsme debatu o tom, zda by se neměly na základě zkušeností ze zahraničí zakázat anonymní SIM karty. Zřejmě kvůli nějaké lobby návrh neprošel s odůvodněním, že by šlo o narušení podnikání a oslabila by se ochrana soukromí,“ dodal Almer LN.