Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stopka kvůli zmutovanému kmenu covidu. Česko od pondělí zastaví lety z Británie

Covid 19

  20:32aktualizováno  20:43
Praha - Lidé přijíždějící z Velké Británie do Česka budou muset od neděle nastoupit povinnou domácí karanténu. Trvat může až deset dní. Od pondělí pak Česká republika zastaví lety z Británie. Důvodem je nová mutace koronaviru, která se v Británii objevila. Na Twitteru to oznámilo ministerstvo zdravotnictví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Nový kmen koronaviru se objevil i v Jihoafrické republice, jde o jiný než v Británii. Německo přerušuje lety

Experti britské vlády v sobotu uvedli, že nový kmen koronaviru, detekovaný na jihu Anglie, se může šířit rychleji než ostatní.

„Česká republika, podobně jako řada dalších evropských zemí, od pondělí zastaví lety z Velké Británie. Příslušné opatření bude vydáno během zítřejšího rána,“ uvedlo ministerstvo v neděli večer na Twitteru. Premiér Andrej Babiš (ANO) původně řekl České televizi, že o zákazu letů bude v pondělí jednat vláda. „Některé země to už udělaly, já s tím osobně nemám problém,“ uvedl ministerský předseda.

Česko reaguje na výskyt nové mutace koronaviru. Ministerstvo zavádí karanténu pro navrátilce z Británie

„S ohledem na riziko spojené s novou mutací viru, která byla prokázána ve Velké Británii, zavádíme od dnešního dne povinnou domácí karanténu pro všechny osoby, které tam v posledních 14 dnech pobývaly alespoň 24 hodin a nyní se vrací do ČR,“ sdělilo ministerstvo během dne. Lidé v karanténě podstoupí pátý až sedmý den po příjezdu do Česka PCR test na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Když bude test negativní, bude karanténa ukončena. V opačném případě bude domácí izolace trvat deset dní.

Velká Británie byla už dříve zařazena v tzv. cestovatelském semaforu ministerstva zdravotnictví do nejhoršího stupně, mezi červené země. Lidé, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, musí při příjezdu do Česka vyplnit formulář a podstoupit test na covid-19 nebo se prokázat aktuálním testem z ciziny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat