ISLÁMÁBÁD/PRAHA Jednoduchá dřevěná rakev byla přikryta zelenočerveno-černou vlajkou její Pákistánské lidové strany. Vedle rakve kráčel se slzami v očích manžel Ásif Alí Zardárí a jejich tři děti. Doprovázel je stotisícový dav truchlících lidí, kteří se bili do hlavy a do prsou. Slyšet byly hlasité výkřiky a pláč.
Pákistán včera pohřbil Bénazír Bhuttovou. Rakev opoziční političky byla uložena vedle jejího otce do rodinného mauzolea v Garhi Khuda Bakš v jihopákistánské provincii Sindh.
Včera se také objevily nové skutečnosti upřesňující bezprostřední příčinu smrti: Bhuttová údajně nebyla zastřelena, ale zemřela následkem těžkého zranění hlavy. Když uhýbala kulkám atentátníka, uhodila se o posuvnou střechu automobilu, ve kterém jela. „Byl to silný náraz do spánku. Rozdrtila si lebku. Kulku ani šrapnel z bomby jsme v jejím těle neobjevili,“ uvedlo ve svém prohlášení pákistánské ministerstvo vnitra. Útočník na Bhuttovou údajně vystřelil celkem třikrát, ani jednou ji ale netrefil.
„Zničte Mušarafa, zabil naši vůdkyni,“ skandoval dav před mauzoleem, kde byla Bhuttová pohřbena. Truchlící Pákistánci sice ze smrti političky obviňují současného prezidenta Mušarafa a jeho administrativu, podle posledních informací ale za útokem stojí teroristická organizace Al Kajda.
„Gratuluju. Byli to naši muži?“ „Ano, byl to Sajíd, Bilál a Ikramulláh.“ Tato konverzace je údajně slyšet na nahrávce telefonátu mezi jedním z vůdců organizace a jeho bojovníkem, který Pákistánci zachytili. „Máme nezvratný důkaz, že za vraždou je Al Kajda,“ potvrdil existenci záznamu i pákistánský ministr vnitra Hamíd Naváz Chán. „Teroristé z této organizace chtějí destabilizovat Pákistán,“ citovala z jeho prohlášení agentura Reuters. Faktem je, že nejrůznějších násilností v Pákistánu od čtvrteční smrti Bhuttové výrazně přibylo. A zemřelo při nich již více než 30 lidí.
Pokračování na straně 3
Dokončení ze strany 1
Rozsáhlé pouliční nepokoje zavládly zejména v provincii Sindh, odkud Bénazír Bhuttová pochází. Provinční vláda tam dokonce povolila vojákům rozhánět protesty ostrou střelbou. „Střílejte na každého, kdo chce ohrozit životy obyčejných lidí a poškodit veřejný majetek,“ citovala agentura Reuters ministra vnitra sindhské vlády Akhtára Zamana.
Zmatku, který v posledních dnech v provincii nastal, využívají i nejrůznější zločinci, kteří rabují v obchodech a vylupují banky. Ve městě Hajdárábád zase podle svědků protestující zapálili více než 100 automobilů, 25 bank a jednu restauraci rychlého občerstvení. V plamenech se ocitlo také několik vagonů vlaků. Pákistánská armáda v provincii již rozmístila více než 16 tisíc vojáků. Zavřeny zde také byly všechny školy.
Násilí vypuklo i v největším pákistánském městě Karáčí. Asi dva tisíce lidí zde zaútočily na policejní stanici, ukradly z ní zbraně a poté ji zapálily. Poté dav vypálil i menší továrnu, několik obchodů a zaútočil na vládní budovy.
Přestože v zemi nyní panuje dosti nepřehledná situace a často také zmatek, parlamentní volby, ve kterých měla Bénazír Bhuttová kandidovat, se budou konat podle plánu, tedy 8. ledna. „Volby zůstávají, jak bylo oznámeno,“ prohlásil pákistánský premiér Muhammad Míán Súmrú. O načasování hlasování je ale ochoten ještě diskutovat. „Povedeme konzultace se všemi politickými stranami, abychom o tom rozhodli,“ dodal.