PRAHA Kaplického návrh nové budovy Národní knihovny na Letné není mrtvý. Věří tomu dva muži, kteří včera v Divadle Na zábradlí založili novou politickou stranu. Její název je stručný: Blob.
„Vlastně s tou myšlenkou přišel Richard Hunt, Angličan žijící v Praze. Ten mě upozornil, že v Londýně si fotbaloví fanoušci založili politickou stranu The Valley, když radnice odmítla dát peníze na stadion. A uspěli a stadion stojí,“ řekl jeden ze zakladatelů Martin Charvát z Letné.
Zda lze podobným způsobem uspět i v Česku, si ale netroufá odhadnout. To prý rozhodnou voliči.
Politickým kapitálem strany má být to, že se v ní neobjeví žádné známé tváře ani profesionální politikové. Má to být strana pro všechny „normální“ občany, kteří si přejí postavit Kaplického blob na Letné. „Rozhodnutí nestavět knihovnu bylo čistě politické. Tak zkusíme proti politickému rozhodnutí bojovat politicky,“ dodal Charvát.
Kaplického projekt ztroskotal na politickém odporu. Poté, co se o blobu negativně vyjádřil prezident Václav Klaus, začala jej kritizovat pražská ODS. První místopředseda a starosta Prahy 13 dokonce tehdy návrh světově známého architekta nazval chrchlem. Knihovna nakonec nezískala ani pozemky pro stavbu na Letné, které jí přislíbilo prodat pražské zastupitelstvo. V něm má většinu právě ODS. Kontroverzní návrh ale rozpoutal širokou diskusi, jakou nevyvolala žádná jiná stavba za posledních dvacet let v Česku, dokonce ani odvážný návrh Tančícího domu. Stala se i příčinou úvah o míře demokracie v Česku a ochotě politiků vnímat občanskou společnost. Ne všichni sympatizanti blobu však vznik nové politické strany vítají.
„Jsem pro Kaplického blob, ale nevidím žádný důvod, proč kvůli tomu zakládat politickou stranu. Já také nezakládám stranu Entropa,“ prohlásil výtvarník David Černý, který v době českého předsednictví EU šokoval Brusel netradičním uměleckým dílem. Černý se měl zúčastnit besedy v Divadle Na zábradlí, která vzniku strany předcházela, ale nakonec z divadla odešel ještě před zahájením. „Nebudu se podílet na něčem, kde se zakládá politická strana. Je to kontraproduktivní, politický střed se tím jen rozmělňuje. Navíc jsem pesimista, za současné politické situace je zhola nemožné v Praze Kaplického návrh prosadit,“ dodal Černý.
Politologové tak kritičtí nejsou, straně ale dávají malou šanci. „Monotematické strany jsou součástí politiky, ale toto je velmi úzké zaměření,“ soudí politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci. Nová strana nechce jít do předčasných parlamentních voleb, ale až v příštím roce do voleb komunálních. Podle Lebedy je i v nich stanovena pětiprocentní klauzule, která strany s nižším voličským výsledkem pohřbí. „Šance je velmi malá. Podle mě by spíš měli zůstat na bázi zájmové skupiny, ale jestliže chtějí dosáhnout politického vlivu, je to jejich legitimní rozhodnutí,“ konstatoval Lebeda.
Nové straně popřáli hodně štěstí bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek a bývalý pražský primátor Jan Kasl.