Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stovka za den v nemocnici? Rath zvažuje ústavní stížnost

Česko

PRAHA Poplatek za pobyt v nemocnici má pacientům i lékařům připomenout, že péče je drahá. To říká Leoš Heger nominovaný na ministra zdravotnictví k návrhu na zvýšení poplatku za den na lůžku ze 60 na nejméně 100 korun. „Je to poplatek, který je zdůvodnitelný, protože náklady nemocnice za hotelovou službu nebo jen za celodenní stravu jsou mnohem vyšší, než jak to bylo nastaveno,“ vysvětluje.

Výrazné zvýšení poplatku v nemocnici může skončit u Ústavního soudu. Pokud ho koalice prosadí, nechá si ČSSD vypracovat právní rozbor, jestli by ústavní stížnost měla šanci. „Může to mnoha důchodcům nebo nízkopříjmovým rodinám výrazně zkomplikovat přístup k nemocniční péči. A to může být také v rozporu s ústavou, která garantuje, že každý má nárok na přístup ke zdravotní péči,“ uvedl na serveru iHNned.cz hejtman a poslanec David Rath (ČSSD).

S ústavou musí ministerstvo zdravotnictví a parlament počítat. Kolize hrozí také u dalšího bodu, na kterém se ve středu shodli lídři budoucí koalice. A to při vyřazení levných léků z veřejného zdravotního pojištění tak, aby je celé platil pacient.

„Záleží na tom, jak se to provede. Podstatné je, aby nebyly po zrušení poplatku za položku zneužívané levné léky,“ říká senátor a vyjednávač ODS Tomáš Julínek. Podle farmakoekonoma Tomáše Doležala je vyřazení levných léků z placení pojišťoven rozumné. „Má to jediné riziko, že si někteří lidé budou nechávat předepsat lék, který je dražší. Takoví jedinci budou, celkově se ale ušetří,“ míní Doležal. VZP vydala loni za levné léky, jako je paralen, celkem 1,74 milionu korun. O tom, že by si pacienti levné léky měli platit zcela ze svého, mluvil před několika měsíci i Rath.

***

lidovky.cz

Rozhovor s Leošem Hegrem najdete na www.lidovky.cz

Náklady nemocnice za celodenní stravu jsou mnohem vyšší, říká Leoš Heger

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!