Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
2. května 2010 18:18, aktualizováno  20:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stovky fanoušků Sparty řádily v Ostravě. Policie je zadržela

Zadržení fanoušci před zápasem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadržení fanoušci před zápasem | foto: ČTK

OSTRAVA Policie zadržela všech 300 fanoušků Sparty, kteří přijeli vlakem do Ostravy na zápas s Baníkem. Důvodem byly slovní i fyzické útoky na policisty. Po několika hodinách zhruba 200 z nich propustila.

Policejní těžkooděnci pak dvě stovky sparťanských rowdies doprovodili na ostravské hlavní nádraží, kde na ně budou dohlížet až do jejich odjezdu. Sparťané by se měli do Prahy vydat vlakem ve 23:30.

Mluvčí Sparty Ondřej Kasík na tiskové konferenci po zápase řekl, že klub bude žádat od policie vysvětlení, proč byli jeho fanoušci zadrženi a nemohli sledovat zápas.

Policisté se rozhodli zasáhnout v době, kdy fanoušci Sparty byli přibližně v polovině cesty na stadion. "Při pochodu došlo k slovnímu i fyzickému napadání policistů. Nejagresivnější byli převezeni na policejní oddělení. Na stadion se nedostali," sdělil pro Lidovky.cz  Miroslav Pech z krajského ředitelství.

Zadržení fanoušci před zápasemPolicie vyčlenila z davu asi stovku nejagresivnějších příznivců Sparty a spoutala je. Problematičtí fanoušci leželi pod policejním dohledem na zemi. Zbytek zůstal stát v policejním kordonu. "Situace byla nepřehledná, někteří z nich byli v podnapilém stavu. Přesnější informace budou známy až bude vše zdokumentováno," dodává Pech.

"Nejagresivnější fanoušky rozvážíme na jednotlivá policejní oddělení v Ostravě. V tuto chvíli jich je přibližně 131," řekl Pech před osmou hodinou. Podle míry jejich provinění se policisté rozhodnou, jestli je ještě v neděli pustí na svobodu, nebo je nechají v cele.

Velkou skupinu zbylých přibližně 200 fanoušků pak předvedli na policejní oddělení v Ostravě-Přívoze. "Zajištěn byl prakticky celý dav. Všichni budou vylustrováni, abychom pak mohli podle natočených záběrů zjistit, kdo co z nich dělal. Poté je nebudeme dále držet, odvedeme je zpátky na vlak, aby mohli odjet co nejdříve do Prahy," uvedl Pech. Zatím není jasné, jestli byli mezi zadrženými i fanoušci Baníku, kteří podle původních informací měli příznivce Sparty napadat.

První incidenty se odehrály už po příjezdu sparťanů na ostravské nádraží. Řada příznivců letenského klubu byla opilá, někteří házeli na nástupišti dýmovnice. Poté odmítli nastoupit do přistavených autobusů a rozhodli se na stadión Bazaly vydat pěšky. Cestou je doprovázela policie, někteří se chtěli prát a házeli po sobě kamení. Řada z nich byla zřejmě opilých, podle serveru Novinky.cz někteří hajlovali. Policie pochod sparťanů zastavila a začala je legitimovat. 

Informace ze zápasu Ostrava : Sparta čtěte ZDE 

Fanoušci Sparty na nádraží

Z pražského hlavního nádraží vyjeli za doprovodu desítek policistů včetně těžkooděnců po poledni. Podle televize Nova jeden z fanoušků ve vlaku vykopl skleněnou výplň, policie ho zadržela. Část policistů cestovala přímo s fanoušky ve vlaku.

Do akce v Ostravě je nasazeno několik set policistů a ze vzduchu situaci monitoroval policejní vrtulník. Zápas byl vyprodaný. Lístky určené pro domácí fanoušky zmizely z pultů během osmi hodin. V Praze byl zájem výrazně menší, z 500 vstupenek se jich prodalo jen asi 120.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...