Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stovky lidí demonstrovaly proti radaru

Česko

  20:03
PRAHA - V centru Prahy dnes demonstrovalo asi pět set odpůrců umístění americké radarové základny v Česku. Jejich protestní pochod skončil kolem 18:00 u Kongresového centra. Původní trasu průvodu pražský magistrát zakázal, demonstranti se ale dnes s policií domluvili na náhradní cestě.

Demonstrace na Václavském náměstí foto:  František Vlček, Lidové noviny

Demonstrace měla skončit v Čiklově ulici, účastníci ale nakonec došli až ke Kongresovému centru, kde se konal summit představitelů EU a USA.  Policisté proti odpůrcům radaru nezasáhli, místo totiž už předtím opustil americký prezident Barack Obama.

Akce se konala právě u příležitosti Obamovy návštěvy v Praze, pořádala ji iniciativa Ne základnám. Průvodu předcházela demonstrace na Václavském náměstí. Na akci po celou dobu dohlížely desítky policistů, policejní těžkooděnci dokonce na čas
uzavřeli hořejší část Václavského náměstí, aby se demonstranti nemohli vypravit po magistrále ke Kongresovému centru.
Demonstrace
Situaci monitoroval policejní vrtulník, policie měla v terénu pořádkovou jednotku i členy speciálního antikonfliktního týmu, kteří nakonec nemuseli zasahovat. Po dobu průvodu policie pomocí vozů, antonů i vodního děla blokovala křižovatky, aby demonstranti nemohli uhnout od naplánované trasy. Akce se ale obešla bez konfliktů.

Demonstranti měli balonky, trička a transparenty s protiradarovými obrázky a hesly, mezi kterými byly například nápisy "žádné rakety nejsou mírové" nebo "padla vláda, padne radar". Pod sochou svatého Václava vyvěsili transparent "Yes, we can say no to US military base" (Ano, můžeme říci ne americké vojenské základně).
Demonstrace na Václavském náměstí
Ke shromáždění se připojili také lidé, kteří už dnes uspořádali pochod "neviditelných". Lidé na náměstí také podepisovali petici za uspořádání referenda o výstavbě radaru.  

Kromě zástupců iniciativy Ne základnám se shromáždění zúčastnili také mluvčí Ligy starostů obcí proti radaru Jan Neoral, režisér Zdeněk Troška, poslankyně ČSSD Gabriela Kalábková, člen Demokratické strany zelených Daniel Solis a europoslanec KSČM Jaromír Kohlíček. 

Autoři: ,