Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Je ve střetu zájmů a zadlužuje Česko.‘ Stovky lidí protestovaly v Brně proti Babišovi

Lidé se sešli na brněnském náměstí Svobody na akci Kroky pro demokracii, kde... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se sešli na brněnském náměstí Svobody na akci Kroky pro demokracii, kde... | foto: ČTK

Brno Několik stovek lidí se sešlo na brněnském náměstí Svobody, aby znovu jako na jaře několikrát demonstrovali proti předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO).

Státní zástupce sice zastavil trestní stíhání premiéra za dotační podvod, ale ten i nadále zůstává v obrovském střetu zájmů, ovlivňuje média, byl členem StB a bez koncepce zadlužuje republiku, řekl při sobotní akci s názvem Kroky za demokracii za organizátory Ondřej Zeman ze spolku Společně Brno. Na pódiu vystoupili například bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, senátor Tomáš Goláň (SEN 21) či advokátka Markéta Zerdaloglu.

Řečníci příchozím vysvětlovali, co znamená zastavení trestního stíhání Babiše. Podle nich nelze bez podrobné znalosti spisu dělat jednoznačné soudy. Wagnerová však upozornila na to, že ze spisu minimálně vyplývá, že Babiš jednal neeticky a je na lidech, aby si sami zhodnotili, zda člověk s takovým chováním má být premiér.

‚Faltýnek se třepal strachy‘

„Navíc zastavení stíhání nás dostala do pasti, kdy nevíme, co je správné. Celkově jde o nešťastné řešení, které podlamuje důvěru v justici,“ uvedla Zerdaloglu.

Goláň jako autor návrhu ústavní žaloby připomněl, že ve Sněmovně viděl strach některých poslanců z toho, že by ji poslanci schválili a skutečně se k Ústavnímu soudu dostala. „Jaroslav Faltýnek se třepal strachy. Kdo se bojí, tak uráží a útočí. Stejně tak se choval Tomio Okamura (SPD) i Jaroslav Foldyna (ČSSD),“ uvedl Goláň. Řekl také, že je potřeba v občanské iniciativě vytrvat, aby bylo vidět, že je spousta lidí, kterým vadí současné chování premiéra Babiše i prezidenta Miloše Zemana. „Je potřeba tento tandem rozbít, aby se věci začaly vyvíjet jinak,“ řekl Goláň.

Podle Benjamina Rolla, který vystoupil za iniciativu Milion chvilek pro demokracii, nebyla červnová obří demonstrace na Letné konec, ale jen začátek obtížné cesty. „Co se zdá dnes neotřesitelné, může být vratké,“ uvedl Roll. Další demonstrace na Letné se chystá v listopadu k 30. výročí Sametové revoluce.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.