10. června 2017 12:04, aktualizováno  12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stovky lidí si v Lidicích připomněly 75 let od zničení obce

Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení Lidic, 10. června v Lidicích na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení Lidic, 10. června v Lidicích na... | foto: ČTK

LIDICE Stovky lidí si v sobotu v Lidicích připomněly 75 let od zničení obce nacisty a 70 let od její obnovy. Zazněla i modlitba plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová v projevu připomněla nejen historický, ale i současný kontext lidické tragédie.

„Tři čtvrtě století po hrůzné události se však ve světě stále dějí zločiny proti lidskosti a symbol Lidice dostává stále obecnější význam,“ řekla ředitelka.

Hlavní projev přednesla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL), podle ní Lidice také ukazují na roli obyčejných lidí ve válce. Kromě jiného zdůraznila význam smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha pro ukončení války.

Právě domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s útokem na protektora byla důvodem vyhlazení Lidic. „O smrti Heydricha nehovořme prosím jako o atentátu, o slovu, které evokuje kriminální čin. Byl to útok, byl to hrdinský útok,“ uvedla Horská.

Hlavní projev přednesla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL). Pietní vzpomínce, při které položily věnce desítky delegací, ráno předcházela mše, kterou biskup Holub sloužil v místě, kde kostel svatého Martina připomínají jen jeho základy. Program pokračoval tradiční přehlídkou dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice.

Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení Lidic, 10. června v Lidicích na...
Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení Lidic, 10. června v Lidicích na...

Nacisté obec, v níž žilo zhruba 500 lidí, vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Zemřelo 340 lidických obyvatel.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz