28. května 2019 19:01, aktualizováno  22:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Káže řepku, pije dotace.‘ Ve dvou stovkách měst po celé zemi lidé opět demonstrovali proti Babišovi

Stovky lidí zaplnily také Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky lidí zaplnily také Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. | foto: MAFRA, Petr Lundák

BRNO Stovky až tisíce lidí v úterý demonstrovaly ve dvou stovkách měst po celé zemi proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice. Tu podle nich ohrožuje nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Počet demonstrujících na brněnském Dominikánském náměstí odhadli organizátoři na zhruba 4000. Asi 800 lidí protestovalo v Plzni, dalších 500 v Ostravě a zhruba 150 v centru Olomouce. Další z demonstrací svolala hnutí Společně Brno a Milion chvilek pro demokracii.

Lidé se obávají, že nedávno jmenovaná Benešová má zamezit dalšímu stíhání premiéra v takzvané kauze Čapí hnízdo. „Neprotestujeme proti výsledku voleb, ale proti tomu, že vítěz voleb nerespektuje žádná pravidla a zneužívá moc. Místo aby sloužil naší zemi, slouží jen sám sobě,“ uvedli pořadatelé. Vyzývali k účasti na další demonstraci v Praze plánované na 4. června.

V Brně se lidé začali scházet po 18:00, začátek byl plánovaný na 18:30. Na pódiu vystoupili hudebníci Tomáš Klus a David Koller i předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, který premiéra vyzval ke společné účasti v televizní debatě, aby své kroky obhájil. „Vyzýváme Andreje Babiše, aby podstoupil test na detektoru lži a odpověděl deset našich otázek. Týkají se jeho podnikání i angažmá v StB,“ řekl Koller. Vystoupili také zástupci brněnských divadel nebo zpěvačka Hana Ulrychová.

Stovky lidí zaplnily také Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.
Bez ANO nám bude lépe, tvrdí jeden z demonstrujících v Ostravě.

Protestující chtějí, aby vláda podepsala a dodržovala sedm pojistek pro nezávislost justice, kterou formulovala platforma Rekonstrukce státu. Zahrnují posílení nezávislosti státního zastupitelství zákonem stejně jako nezávislosti soudů nebo závazek, že vláda nebude zasahovat do nezávislého vyšetřování a neodvolá nejvyššího státního zástupce.

Stovky lidí se sešly i ve Zlíně či Karlových Varech

Zřejmě deštivé počasí se odrazilo na počtu protestujících v Olomouci, jichž nakonec bylo zhruba 150. Demonstrace začala průvodem kolem Šantovky. K protestujícím se potom na Horním náměstí přidali další. V centru města si lidé vyslechli poselství děkanky právnické fakulty, promluvila Dominika Kovaříková a Bořivoj Šarapatka. Ve Zlíně demonstrovaly asi dvě stovky lidí. Drželi transparenty s hesly „Demisi!“ nebo „Bez Babiše bude líp!“

V Karlových Varech se shromáždilo asi 150 lidí. Na lázeňské město šlo o poměrně vysokou účast, protože podobné protesty tu obvykle přilákají jen desítky. „Demisi“, nebo „Nám to vadí“ skandovali lidé. Nechyběla transparent s heslem „Káže řepku, pije dotace.“ Právník Karel Jelínek na adresu ministryně řekl, že je jediný člověk v zemi, který stojí mezi Babišem a soudem. „Andrej Babiš se povýšil do pozice majitele jediné firmy, kterou chce ovládat, a to je Česká republika. Ale tato země není firmou,“ řekl Jelínek. V Karlovarském kraji se lidé na protestních akcích svolali ještě v Chebu, Sokolově, ale i dalších menších městech.

Asi půlhodinové demonstrace na jihlavském Masarykově náměstí se v dešti zúčastnilo odhadem až 300 lidí. V Třebíči se v 17:00 na Karlově náměstí pod sochou svatého Cyrila a Metoděje sešla asi stovka protestujících. Vyjádření řečníků na obou místech směřovala hlavně proti Babišovi. Protestovat přišli lidé všech věkových skupin, v Třebíči i rodiče s dětmi v kočárku. Jeden z nich zdobil transparent s nápisem „Mě si nekoupíš, strejdo Babiši!“ V Jihlavě měli protestující na transparentech napsáno například „Stop škůdcům a hrabišům“, „Babiše do koše“ nebo „Zastavme zlo“.

V Brně vystoupili Tomáš Klus či David Koller

Českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. bylo plné ze čtvrtiny. Lidé měli transparenty s nápisy jako Benešová Marie - mé podvody zakryje, Nahrabal si, vem ho čert - Hrabiše i Bagrofert, jiní drželi české vlajky či červené trenýrky. „Chov ovcí a politiků pojí vzájemné podobnosti. Jsou to tvorové stádní, nejsou nadmíru inteligentní, ale nedá se říci, že jsou hloupí. Smyslem jejich života je dobře se nažrat,“ řekl jeden z řečníků Robert Blíženec, který v Novohradských horách chová stovky ovcí.

Na demonstraci v Pardubicích přišly minimálně čtyři stovky lidí. „Ztotožňujeme se s vyjádřeními hnutí Milion chvilek, pokud budou demonstrace pokračovat i jindy, rádi a ochotně se připojíme a ochotně,“ uvedla organizátorka a městská zastupitelka Ivana Böhmová (Piráti).

„Máme toho dost!“, „Nejsme slepí!“ nebo „Demisi!“ skandovaly více než dvě stovky lidí na Masarykově náměstí v Říčanech u Prahy. V davu vlály české vlajky i vlajka Evropské unie, často se ozýval pískot a výkřiky jako „Fuj!“ či „Hanba!“ „Je čas vystavit premiérovi účet,“ prohlásil jeden z řečníků. Část demonstrantů přijela z metropole, což dokládaly transparenty „Praha zdraví Říčany“. Podobné protesty se ve středních Čechách v úterý konaly také ve Velvarech na Kladensku, Veltrusech na Mělnicku, Řeži, Dolních Břežanech či Dobřichovicích u Prahy.

V Plzni se vzpomínalo na rok 1989

Zhruba 800 lidí se sešlo v Plzni, kde se protestu účastnilo i mnoho rodin s malými dětmi . Tamní herec Přemysl Kubišta, který na centrálním Náměstí Republiky mluvil také na podzim 1989, řekl v úterý před lidmi, že tenkrát se navzdory veškerému vyhrožování nakonec dočkali demise tehdejší komunistické vlády během několika dnů. Vyzval lidi, aby na náměstích demonstrovali dál a nevzdávali se. Na mnoha místech také organizátoři vyzývali k účasti na příští pražské demonstraci plánované na 4. června.

V Liberci kritizoval premiéra třeba emeritní rektor tamní univerzity David Lukáš. Babiše označil za osobu, která se proviňuje proti dobrým politickým mravům. „Koncentrace politické, ekonomické a mediální moci činí z České republiky spíše mocnářství než republiku,“ uvedl v projevu.

Benešová podle dřívějších vyjádření organizátorů protestů dlouhodobě zpochybňuje Babišovo obvinění z dotačního podvodu. Demonstrující označují jmenování Benešové ministryní za možný zásah do justiční moci a žádají ujištění, že vláda neodvolá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Benešová i Babiš ale odmítají, že by hrozilo narušení nezávislosti justice.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...