7. března 2015 15:23, aktualizováno  15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zelené karty v Praze pro Zemana: ‚Je zárukou české státnosti‘

Zeman krátce před tím, než promluvil ke svým příznivcům, položil u pomníku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman krátce před tím, než promluvil ke svým příznivcům, položil u pomníku... | foto: ČTK

PRAHA Na Hradčanském náměstí v Praze se odpoledne sešlo několik set příznivců prezidenta Miloše Zemana, aby mu před druhým výročím jeho nástupu do úřadu vyjádřili podporu. Nad hlavami nesli transparenty a symbolické zelené karty. Akce s pódiem i velkoplošnou obrazovkou trvala zhruba hodinu.

Ke shromážděným lidem promluvil vedle dalších řečníků včetně Jana Veleby a předsedů KSČM Vojtěcha Filipa a Úsvitu Tomia Okamury i Zeman, který krátce předtím položil u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka věnec k 165. výročí jeho narození. 

Právě o Masarykovi mluvil prezident i před svými příznivci. Připomněl jim jeho odvahu, kdy nebyl uctívaných prezidentem, ale byl opovrhovaný veřejným míněním kvůli tomu, že mimo jiné vystupoval v případu Leopolda Hilsnera odsouzeného za vraždu švadleny Anežky Hrůzové na jeho obranu a požadoval revizi procesu.

Transparent podporující Zemanovo konání ve funkci prezidenta.
Mezi podporovateli Zemana se objevili i jeho odpůrci.

„Mnohokrát se mu (Masarykovi) stalo, že mu dav vytloukl okna a studenti mu pískali u přednášek,“ řekl Zeman a současně poděkoval svolavateli akce, předsedovi Strany práv občanů Janu Velebovi za odvahu, že shromáždění zorganizoval v Praze, tedy v jediném kraji, kde prezidentské volby vyhrál jeho protikandidát Karel Schwarzenberg. „To chce taky kus odvahy,“ uvedl Zeman.

Veleba: Zeman je znevažován

Na akci pořadatelé rozdávali placky s nápisem Stojím si za svým prezidentem a symbolické zelené karty rovněž se Zemanovým portrétem jako protiváhu k červeným kartám, které vystavují Zemanovi jeho kritici. Na transparentech, rovněž zelených, které se objevily nad hlavami demonstrujících, bylo možné číst nápisy jako „Miloš Zeman - záruka české státnosti“, „Podpora Zemana - podpora demokracie“ nebo „Demokracie končí tam, kde začíná signál České televize“.

Veleba v projevu mluvil v souvislosti s kritikou Zemana například o „ohýbání pravdy“, „vnucování jediného názoru“ a znevažování prezidenta“. „Přišel čas, kdy je třeba konat,“ prohlásil Veleba, který z pozice senátora navrhuje omezení koncesionářských poplatků České televizi.

Okamura: Zeman je silná osobnost

O údajné mediální manipulaci hovořil taky Okamura, podle kterého svoboda slova nesmí být svobodou lhát. O Zemanovi Okamura řekl, že jde o silnou osobnost, nikoli stranickou loutku. Filip se v projevu vyslovil mimo jiné za mírové řešení konfliktů ve světě, zejména na Ukrajině. Na pódiu vystoupili taky například představitelé organizace důchodců a pohraničníků.

Mezi příznivci Zemana se ale objevilo i pár jeho kritiků, do davu zazněl ojedinělý výkřik „Miloše do koše“. Jeden muž držel transparent s nápisem „Miloš mi prdel“.

Zeman se stal prezidentem v první přímé volbě hlavy státu, dříve ji vybírali poslanci a senátoři. Lidé mu dali v hlasovacím finále přednost před předsedou TOP 09 Schwarzenbergem. Už toto klání společnost rozdělilo. A ačkoli Zeman v inauguračním projevu zdůraznil, že chce být prezidentem všech občanů, stále proti němu stojí značná skupina odpůrců.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!