Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladí studenti opět vytáhli do ulic. Požadují lepší ochranu klimatu a životního prostředí

Česko

  12:53
Praha - Zhruba dva tisíce mladých lidí se v pátek v centru Prahy sešly místo školy na protestu za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Z Malostranského náměstí, kde protestující přednesli své požadavky, se vydali na průvod centrem Prahy. Páteční protestní akce navázala na podobnou akci z března, kterou se studenti připojili k celosvětové iniciativě Fridays for Future. Mladí lidé s ní od loňského září v pátečních dnech stávkují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové.

Stávka studentů za lepší ochranu klimatu a snižování emisí se konala 3. května 2019 v centru Prahy. foto: ČTK

Mladí lidé s ní od loňského září v pátečních dnech stávkují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Podle studentů politici nedělají dost pro ochranu klimatu a snižování emisí. Vláda sice v březnu po jejich první stávce informovala Sněmovnu o svém postoji k těmto věcem, z jednání ale podle zástupců protestujících nevyplynulo nic konkrétního. Považují za důležité, aby politici začali klimatické změny řešit s vědci a prosazovali aktivní opatření.

Stávka studentů za lepší ochranu klimatu a snižování emisí v Praze.
Páteční záškoláctví pro budoucnost aneb studenti opět vyšli, tentokrát v...

Na Malé Straně se nejdříve dopoledne sešlo kolem pěti stovek mladých lidí, mezi kterými byli hlavně gymnazisté. Někteří si s sebou přinesli transparenty s nápisy jako Chcípneme buď my, nebo fosilní průmysl či Vaše nulová aktivita pohřbívá naši budoucnost. Kolem 11:30 se demonstrující vydali na průvod kolem budovy Úřadu vlády, ministerstva průmyslu a obchodu na náměstí Republiky a pak ulicí Na Příkopech směrem na Staroměstskou a zpět na Malostranské náměstí.

Na Klárově se k pochodujícím středoškolákům přidali i vysokoškoláci a postupně se do průvodu podle odhadu policie i organizátorů zapojilo kolem dvou tisíc lidí. Cestou účastníci skandovali hesla. Pochod doprovázeli policisté, obešel se bez incidentů.

Akci organizátoři zahájili proslovy mluvčích z řad studentů i vědců. „Jsme v situaci, kdy je potřeba začít jednat, a to okamžitě. Jinak se můžeme dostat do situace, kdy budoucnost nemusí přijít,“ řekla jedna ze studentek na pódiu. „Pokud chceme pomoci planetě, musíme začít sami u sebe,“ dodala. Protestujícím poradila, aby například omezili nákup spotřebního zboží a cestování autem či letadlem (Odkaz).

Za problémy v ČR považují stávkující například prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Stát podle nich investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu místo do čistých zdrojů energie a nesnaží se plnit závazky vyplývající z pařížské dohody.

Nejde jen o pražskou kavárnu

K páteční stávce se podle organizátorů vedle pražských studentů přidali opět i středoškoláci z dalších asi 20 měst, třeba z Ostravy, Brna, Plzně, Semil či Valašského Meziříčí. Protesty studentů v březnu podpořili Hnutí Duha a Greenpeace a někteří vědci a akademici.

Přes 200 středoškolských studentů se v pátek sešlo v Brně na náměstí Svobody, aby letos již podruhé stávkovali za záchranu globálního klimatu. Jejich snahou je vyburcovat politiky, kteří podle nich mají přejít od slov k činům, které by zmírnily dopad činnosti člověka na oteplování planety a pomohly odvrátit klimatickou změnu s dalekohsáhlými následky.

Zástupci studentů už dříve uvedli, že budou opět protestovat 24. května, kdy se chtějí připojit k další mezinárodní stávce iniciativy Fridays for Future. V březnu se do celosvětové stávky zapojily v Česku tisíce studentů ve více než 15 městech. Mezi 20. a 23. červnem se pak chtějí přidat také k mezinárodnímu protestu, který se uskuteční v německých Cáchách.

Celosvětové studentské stávky jsou inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek. Švédští levicoví poslanci ji za to nominovali na Nobelovu cenu za mír.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Městská část Praha 3
Referent/ka odboru výstavby

Městská část Praha 3
Praha
nabízený plat: 23 000 - 43 000 Kč

Mohlo by vás zajímat