PRAHA/LONDÝN Finanční situace bank ve střední a východní Evropě vzbuzuje stále větší obavy investorů i mezinárodních ekonomických institucí. Investoři proto začali stahovat své peníze z finančních trhů v regionu a také se zbavují regionálních měn.
Odliv kapitálu včera zapříčinil dramatický pokles hodnoty cen českých akcií i koruny. Index pražské burzy PX, který vyjadřuje hodnotu obchodovaných akcií, klesl během jediného dne o 6,8 procenta. Index tak spadl na nejnižší hodnotu od roku 2003 a někteří analytici neváhali včerejší situaci na pražské burze označit za „masakr“. Prudce oslabovala i koruna, a to jak vůči euru, tak oproti americkému dolaru. Kurs koruny vůči oběma měnám byl včera na tříletém minimu.
Propad burzovních a finančních trhů přitom může dále pokračovat. Přední ratingové agentury Moody's a Standard & Poor's varovaly, že možná sníží hodnocení úvěrové spolehlivosti bank v regionu. Agentury přitom upozorňují na rychle se zhoršující finanční situaci bank v Rumunsku a na Ukrajině.
Komisařka EU pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová včera připustila i řízenou likvidaci evropských bank, které se potýkají s nejvážnějšími problémy. Německá vláda zase vypracovala návrh zákona, který umožní znárodnění bank.
Ačkoliv český bankovní sektor je zatím relativně stabilní, negativní vnímání regionu ho podle analytiků může poškodit.
Více informací na straně 13
***
29,67 Tolik korun stálo včera jedno euro na devizovém trhu. Během dne poklesla hodnota české měny vůči euru až o 50 haléřů. Koruna tak byla nejslabší od listopadu roku 2005. Nákup eur se v těchto dnech prodraží především ve směnárnách. Za euro Češi zaplatí asi 30 korun, čili o 4,50 koruny více proti loňsku.