Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Strádající blahobyt

Česko

Ačkoliv o povaze nynějších ekonomických potíží dosud nepanuje jasno ani shoda v názoru odborníků, na rozdíl od velké krize 30. let daly tyto problémy hned od počátku podnět k celé řadě analýz a předpovědí. Mezi ně patří i studie dopisovatele týdeníku Newsweek Roberta Samuelsona Veliká inflace a její následky s podtitulem Americký blahobyt v minulosti a jeho příští vyhlídky. Autor v ní podal nejen výklad příčin dnešní krize, ale také skicu širší teorie dynamiky západního tržního hospodářství.

Podle autora nebyla současná krize vyvolána jen spekulací na trhu nemovitostí, tedy ochotou bank poskytovat hypotéky bez dostatečných záruk. Její kořeny je nutno hledat v inflaci, která této spekulaci předcházela. Inflace sama byla výsledkem dlouholetých snah vlád o udržení plné zaměstnanosti. Zlom v této politice nastal po volebním vítězství republikánské strany v USA roku 1980. Nový prezident Ronald Reagan prosadil zvýšení diskontních sazeb, a tím i zdražení úvěrů. Podobný postup zvolily i evropské státy. Nezaměstnanost na Západě tehdy dosáhla místy až dvanácti procent, ale inflační tlak polevil. Hospodářská činnost oživla a absorbovala i přebytek pracovních sil. Období nepřerušeného růstu trvalo více než dvacet let a skončilo teprve nyní.

V představách širokých vrstev obyvatelstva průmyslových zemí s tržním hospodářstvím, především však v USA, zanechala tato zkušenost hluboké stopy. Trvalý vzestup hmotné úrovně se pro mnohé stal víceméně jistotou. Konkrétně se to odrazilo v očekávání, že hodnota nemovitostí poroste nepřetržitě. Samuelson v tom však vidí daleko víc než jen přepočítání spekulantůamatérů. Podle jeho názoru kolosální přecenění vyhlídek u tak velkého počtu Američanů bylo usnadněno všeobecně sdílenou představou o nároku každého jedince na úspěch, která tvoří základ „amerického snu“.

S tím je dnes podle autora konec. Američané si budou muset zvyknout na pomalejší tempo hospodářského rozvoje. Teoreticky by nemělo být v dnešní Americe, oplývající statky všeho druhu, těžké omezení přijmout. Ve skutečnosti je tomu však spíš naopak, protože v podmínkách všeobecného dostatku se každý nový přepych rychle stane nezbytností.

Pro Samuelsona je charakteristický důraz na subjektivní percepci sociálních aktérů jako klíč k pochopení ekonomických procesů. Zatímco Samuelson uvádí subjektivní povahu současné krize, to jest strach a nedůvěru investorů a spotřebitelů jako argument při své kritice politiky zvolené vládami k jejímu překonání, tvůrci a zastánci této politiky používají stejného argumentu k jejímu ospravedlnění. Samuelson varuje před přílišným spoléháním na mechanické nástroje, na státní půjčky, záruky vkladů či daňové úlevy. Při oživovacích operacích podle jeho názoru samy o sobě nenahradí důvěru, potřebnou k jejich úspěchu.

Naproti tomu prezident Obama obhajuje dalekosáhlou podporu bankám a průmyslu právě nadějí, že tyto hmotné oběti umožní obnovu klimatu příznivého podnikání. Zdá se však, že při řešení tohoto problému bude hrát důležitou roli ještě jeden činitel, a to je důvěra, kterou svobodný svět vkládá do změny u kormidla americké politiky.

Knihy vybíráme ve spolupráci s pražskými knihkupectvími Academia a Fišer

***

ČESKY NEVYŠLO

The Great Inflation and Its Aftermath

Robert J. Samuelson Vydalo nakladatelství Random House, New York 2008. 273 strany.

Autor: