Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strahov se může klidně zbourat, míní historik architektury Lukeš

PRAHA - Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) přišel s nápadem, jak získat peníze pro sport. Chce zbourat Strahovský stadion a na jeho místě vystavět lukrativní byty. "Stadion by se zbourat měl, ale pokud tu bude jen luxusní bydlení, je to promarněná příležitost," říká historik architektury Zdeněk Lukeš.

Spor o knihovnu. foto: Lidové noviny

Český svaz tělesné výchovy chce zbourat Strahovský stadion, symbol komunistických spartakiád, a postavit místo něj luxusní byty, co  tomuto nápadu říkáte?
Myslím si, že spartakiádní stadion by se zbourat měl, protože není nikterak využitelný. Je to monstrum, které je pozůstatkem nějaké  doby. Je sice zapsán jako památka, ale tu ochranu si zaslouží jen malá cihlová část, která je vybudovaná za 1. republiky. Tu bych tam  ponechal jako nějaký fragment a zakomponoval bych to do té nové zástavby. Jako takovou připomínku historie toho místa.

Která část stadionu by si podle vás zasloužila zachovat? 
Jediná cenná je ta nejstarší část stadionu. Tam je taková vyhlídková věž, ta je moc pěkná a stálo by za to ji zachovat. To ostatní  bych zboural. Hlavní část dostavby toho stadionu je z 50. let a architektonicky nemá žádnou hodnotu.

Stadion Strahov.

ČSTV chce pozemky prodat za účelem výstavby luxusního bydlení s výhledem na Hrad, co tomu říkáte? 
Kdyby se to zbouralo jen proto, aby se tam postavily luxusní byty, na kterých chce ČSTV vydělat peníze, aby měli na sport, tak si  myslím, že by to byla promarněná příležitost.

Co byste místo Strahovského stadionu navrhoval vybudovat? Na Strahově by měla vzniknout kombinace bydlení, a to nejen luxusního, například by tu mohly vyrůst nové studenské koleje, protože ta tradice tady je a myslím si, že je to správně, a sportovního vybavení. A to nikoliv pro špičkové  sportovce, ale pro normální smrtelníky, tedy pro veřejnost. Jako se to dělá na celém světě. Částečně by se to mohlo využívat pro vrcholový sport, ale především by to mělo sloužit Pražanům. Taková kombinace rekreačního území, studenských kolejí a nějakého bydlení, třeba i luxusního. Ale rozhodně by to nemělo být jednoúčelové.

Ty pozemky jsou velice lukrativní...
Ano, tohle území je velice cenné. Na něj byla před dvěma lety vypsána urbanistická soutěž, ale bohužel neměla jasné zadání. Byl tam totiž požadavek zachování i toho spartakiádního stadionu a to já si myslím, že je chyba. Uvažovalo se i využití pozemků v případě konání Olympiády, ale to naštěstí definitivně padlo.

Mohla by stadion nahradit například Národní knihovna?
Lepší, když bude Národní knihovna tam, než když nebude vůbec. Ale není to úplně ideální místo. Pořád si myslím, že by měla být na 

Letné, protože ta je dostupnější. Strahov je přeci jen odlehlejší. Tam si lidé pojedou rádi zasportovat, zajezdit na bruslích, projít se po Petříně... Myslím si, že Národní knihovna by měla být blíž centru a dostupnější, například i z metra. Ta Letná je ideální. I za cenu, že tam nebude stát Kaplického knihovna, to si myslím, že možné už není, vzhledem k jeho smrti. Ale třeba na Letné vyroste jiná  knihovna od jiného architekta. Ale kdyby nebylo zbytí, tak by mohla Národní knihovna vyrůst i na Strahově.

Strahov do šrotu? To nelze jen tak

Jakékoli plány se strahovskými pozemky brzdí fakt, že stadion Strahov je kulturní památkou. Aby mohl být zbourán, muselo by ho ministerstvo na žádost majitelů ze seznamu památek vyjmout.

Z mimořádně závažných důvodů tak ministerstvo kultury učinit může. Vlastníci pozemků, tedy město Praha, ČSTV a stát, by však museli dokázat, že jejich důvody jsou skutečně mimořádné. To znamená prokázat, že je tu veřejný zájem, který by přetlačil veřejný zájem na ochranu památky. Dalším důvodem by mohla být ztráta památkové hodnoty.

Právě špatný technický stav Strahova je označován jako jeden z hlavních důvodů, proč by měl být stržen. "Zanedbání péče o památku ale není mimořádný důvod pro zrušení její ochrany," upozornila Petra Ulbrichová z odboru památkové péče ministerstva. O kulturní památku má povinnost starat se její majitel, který může požádat ministerstvo kultury o příspěvek. "U nás nikdo peníze na obnovu strahovského stadionu nežádal," konstatovala Ulbrichová. Strahovský stadion tak už dlouhé roky chátrá.

Jakým důvodem se chtějí vlastníci pozemků ohánět, aby byl Strahov vyjat ze seznamu, zatím není jasné. Podle generálního sekretáře ČSTV Jana Boháče o tom svaz ještě nejednal. "Tato myšlenka je zatím ve stádiu ideje, teprve se bude rozpracovávat," uvedl Boháč.

Anketa

Jak byste řešili situaci strahovského stadionu?

Jedná se o kulturní památku. Měla by se opravit a zachovat. 146
Rozhodně zbourat. Stejně je to na spadnutí. 653

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat