„Cílem je vytvoření inovačního světa pod hlavičkou Českého vysokého učení technického (ČVUT) ve spolupráci se Studentskou unií ČVUT. V první fázi získá ČVUT do zápůjčky prostory komentátorů ve východní tribuně stadionu, kde se začnou usazovat první start-upy. Ve spolupráci s firmou Průša Research, což je úspěšná česká firma vyrábějící špičkové 3D tiskárny, zde vznikne také zkušební laboratoř,“ říká pražský radní pro majetek Jan Chabr s tím, že do budoucna jsou plány mnohem větší.
„Moje vize je, že to bude takové naše české Silicon Valley, vlastně Silicon Hill. Tedy místo, kde se bude tvořit budoucnost,“ popsal na Facebooku Chabr.
Na Strahově budou vznikat národní i evropské inovační projekty. Zároveň je v plánu úzké propojení podnikatelského a akademického prostředí. Deset tisíc studentů v blízkém sousedství stadionu tak bude mít příležitost pracovat s inovativními firmami, naopak podnikatelé z Česka i zahraničí dostanou možnost oslovit nové talenty.
„Nabídneme studentům konečně prostor, kde se budou moci seznámit a vyzkoušet nejmodernější technologie, rozvíjet své nápady a případně s nimi založit i vlastní podnikání. Partneři pak výměnou za to dostanou možnost oslovit nové talenty,“ popisuje rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Toho těší, že ze zanedbaného stadionu na dohled od Pražského hradu vznikne centrum ekonomiky budoucnosti. Tomu pomůže také investiční fond DLTG, který se bude na rekonstrukci a nové vizi místa podílet.
Opravené tribuny, původně až pro 250 tisíc diváků, tak postupně nabídnou dostatečný prostor pro testování technologií, a to včetně fyzického testování, například robotů.
Osm hřišť, která jsou uvnitř stadionu, budou však i nadále obývat mládežnické týmy AC Sparta Praha, potvrdil pro iDNES.cz asistent radního Chabra Jan Mašek. Fotbalový klub má část stadionu pronajatou až do roku 2040 s možným prodloužením o dalších 10 let.
Zástupce partnera Průša Research, Ondřej Kašpárek, k monumentálnímu plánu dodává: „Každý partner má trochu jinou roli a my považujeme za důležité být u toho hned od začátku.“
Přestavba, která bude mít několik fází, by měla vyjít na několik miliard korun. Přesná částka však zatím není známá.
Podle investorů jde hlavně o to vytvořit funkční, ale i symbolický prostor, jenž podpoří inovačního ducha i odvahu riskovat. „Pro studenty je tento projekt významným posunem pro získání profesní praxe a jedinečným krokem k navázání mezinárodní spolupráce. Těšíme se na výzvy, které projekt přinese,“ uzavřela prezidentka Studentské unie Ivana Dvořáková.