29. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strana přátel sajrajtu a zmetků dostala na frak, hodnotil volby výtvarník Černý

David Černý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Černý. | foto: Reprofoto

PRAHA Prohra SPOZ jako největší pozitivum předčasných voleb, příliš mnoho stran ve sněmovně či krok vpřed protikorupčního projektu Rekonstrukce státu. Tak odpovídaly osobnosti na dotaz serveru Lidovky.cz, jak vnímají výsledky voleb do sněmovny.

David Černý, výtvarník

Největší dojem mám z toho, když jsem na internetu sledoval u Václava Moravce ovarovu hlavu, který říkal, že si každý hajzl bere do huby morálku. To bylo neuvěřitelné. Asi nejvíc pozitivní na volbách ale je, že ta jeho strana přátel zlodějiny a zmetků nebo sajratu a zmetků dostala na frak. To je velmi příjemné. A Bobošíková snad nedostane žádný státní příspěvek. Bylo by krásné, kdyby úplně skončila.

Výtvarník David Černý.

To je asi všechno z těch volebních pozitiv. Co se týká negativ, tak je to určitě schopnost lidí zapomínat. To pro mě bylo asi nejtrpčejší rozčarování. Patnáct procent pro komunisty je skutečně hodně. A pak je velmi podivné, že lehce rasistická strana Tomia Okamury dostala tolik procent, kolik dostala. Uvidíme, co ještě udělá Andrej Babiš. Zatím z něj netrpím strachem, problém je spíš v tom, že je jak neřízená střela.

Matěj Hollan, občanský aktivista

Závěry jsou za mě dva. Tím prvním je pozice Rekonstrukce státu. Rýsujou se nám kvalitní vyjednávání. Máme většinu hlasů pro všech osm zákonů, které prosazujeme.

Matěj Hollan.

Bohuslav Sobotka s Andrejem Babišem říkali pořád, že je potřeba podpořit Rekonstrukci státu, to pokládáme za velký úspěch a vidíme dost realisticky, že se nám podaří projekt dotáhnout zdárně do konce. A ten druhý závěr: Hašek ukázal, že tím jak začal před volbami bojovat proti Sobotkovi, sociální demokracii strašně moc rozklížil a ty volby jim  prohrál.

Karel Oliva, vysokoškolský pedagog

Dojmy jsou celkově neradostné. Myslím, že to nedopadlo dobře. Probleskuje tam ale i jisté uspokojení. Do sněmovny se nedostala ani jedna strana spojená se jménem prezidentů, protože jsou obskurní. Nicméně jsou obskurní strany, které se tam dostaly.

Karel Oliva ústav vedl více než 13 let

Čím dál tím víc lidí by si mělo uvědomit, že nemáme optimální volební systém. Způsob demokracie by se měl možná změnit. To, že máme ve sněmovně sedm stran, se mi zdá příliš. Je tam mnoho názorů na to, aby se dala sestavit vláda a pan prezident toho využije a budou ještě dlouho vládnout jeho lidé. Když už jsme dokázali změnit způsob volby prezidenta, tak bychom mohli i změnit způsob volby do Poslanecké sněmovny, aby se tohle nestávalo."

skŠárka Kabátová, ogoOndřej Golis