18. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politolog: Stranický systém se tříští. Těžko říct, komu nízká účast pomůže

Bohuslav Sobotka 11. října ve volebním štábu ČSSD v Praze, kde se spolustraníky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka 11. října ve volebním štábu ČSSD v Praze, kde se spolustraníky... | foto: ČTK

PRAHA V sobotu už budeme znát výsledky druhého kola senátních voleb. Podobně jako v minulých letech se očekává nízká účast voličů. Komu však pomůže, je podle politologa Josefa Mlejnka složité určit. „V Česku se nám nyní tříští stranický systém. Jen těžko lze odhadovat, jak velké pevné jádro voličů zůstalo tradičním stranám,“ tvrdí.

Lidovky.cz: Jaká bude podle vás volební účast v druhém kole senátních voleb?
Myslím, že bude menší než v tom prvním. Vzoreček je takový, že když se druhé kolo koná samostatně, účast propadne. Tipuji, že dosáhne k těm 20 procentům - přinejlepším.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Pomůže tahle nízká účast nějaké straně nebo hnutí?
To si netroufnu odhadovat. V Česku se nám nyní tříští stranický systém. Jen těžko lze odhadovat, jak velké tradičním stranám zůstalo pevné jádro voličů. Nízká účast by mohla pomoci kandidátům KDU-ČSL. Ta má disciplinované voliče. Komunisté žádného zástupce v druhém kole nemají.

Výsledky senátních voleb

Lidovky.cz: Co třeba František Čuba (SPO) na Zlínsku? Ten nemůže být pro voliče KSČM akceptovatelný?
Je možné, že voliči KSČM k volbám přijdou a dají mu hlas. To ale nemohu předpovídat. Pokud se nám rozpadá stranický systém, tak se drolí i voličská jádra. Odhaduje se tak daleko hůře než v minulosti, komu nižší účast prospěje.

Lidovky.cz: Myslíte si, že k druhému kolu přijdou voliči nových hnutí? ANO má v senátních volbách premiéru.
Zkušenost z komunálních voleb je taková, že ANO má skupinu voličů, která má k hnutí už nějaký pevnější vztah. Bude velmi zajímavé sledovat konečný výsledek a jak se voliči zachovají.

Lidovky.cz: Jak vidíte šance ODS v druhém kole?
Pravice už nemá v Senátu většinu. Pokud jde o ODS, myslím si, že dva senátory by mohla uhrát, ale více pravděpodobně ne. ODS je korupcí pošpiněnou značkou. V Praze to teď může mít paradoxně kandidát ODS ještě horší než někde jinde. Vždy ale závisí na tom, o jaký obvod se jedná. Budou rádi, když se jim do parlamentu vůbec někdo dostane.

Senátní volby 2014 - mapa - před prvním kolem

Senátní volby 2014 - mapa - před prvním kolem

Senátní volby 2014 - mapa - před druhým kolem

Senátní volby 2014 - mapa - před druhým kolem

Lidovky.cz: Kdyby v druhém kole výrazně neuspěla ČSSD, mělo by to vliv na pozici současného vedení strany?
Byl by zázrak, kdyby vyhráli všechno v druhém kole. Pro ČSSD bude úspěch, když promění alespoň půlku z těch svých 19 soubojů. ČSSD teď obhajuje to, co získala během oranžové tsunami Jiřího Paroubka. To byl jeden z největších úspěchů ČSSD a v současné chvíli to nemají šanci zopakovat. Nyní musí obhajovat mimořádný triumf. Vzhledem k situaci je to ale nemožné. Samozřejmě může případného neúspěchu opozice uvnitř strany využít, ale nemyslím si, že jsou rivalové současného vedení tak silní, aby dosáhli nějakého zvratu.

jzlJakub Zelenka

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz