1. května 2017 11:09, aktualizováno  12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svátek práce jako za komunistů. KSČM brojila proti kapitalismu, dorazil i Jakeš

Dorazil i Miloš Jakeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dorazil i Miloš Jakeš. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Komunisté se sešli tradičně na pražském Výstavišti, kde brojili proti kapitalismu, chudobě a politickým konkurentům. Několika stovkám příchozích KSČM také představila své kandidáty pro sněmovní volby.

Se skupinou zhruba tří desítek odpůrců s vlajkami USA, Ukrajiny či NATO se střetli v podstatě jen slovně. Policejní antikonfliktní tým vyhrocenější názorové spory řešil domluvou.

„Jedině solidarita lidí práce si dokáže vynutit, že nebude rozhodovat velký kapitál. Solidarita lidí není luxus, ale nezbytnost, zdanění velkého kapitálu není trest,“ uvedl v projevu místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Z politických soupeřů nešetřil ani ČSSD, ani ANO. „Česká republika nemůže být státem, kde vládne jeden vůdce a jedna firma,“ prohlásil. Varoval rovněž před povolebním spojenectvím ANO a ODS navzdory „vzájemnému škádlení“; znamenalo by to prý politiku škrtů, návrat k rovné dani a opovrhování odbory. „Šance na změnu znamená dát hlas KSČM,“ dodal.

Kromě Dolejše vystoupil s projevy také někdejší ministr obrany Miroslav Vacek nebo poslankyně Marta Semelová. „Kapitalismus je příčinou válek. Z kdysi prosperujícího Československa zbyl rozkradený stát. Kdy se dočkáme omluvy za zločiny kapitalismu,“ uvedla poslankyně. Proslovy na pódiu s českou vlajkou a rudým praporem orámovala Píseň práce a Internacionála.

Účastník prvomájového shromáždění KSČM.
Na pražském výstavišti oslavovali Svátek práce příznivci KSČM.

Několik komunistů s rudými prapory také olemovalo skupinu odpůrců, kteří na shromáždění přišli vyzbrojeni rovněž transparenty připomínajícími zločiny komunismu a hesly typu „Rudý zrůdy“. Proti pódiu vyvěsili také vlajky EU a Izraele, kterou se jeden z komunistů pokusil sundat se slovy: „Prohráli jste, hovada izraelský“. Na některých rudých praporech byly k vidění naopak se zkřížený srp a kladivo.

Po projevech skupina antikomunistů komunistické shromáždění opustila, postávala před vchodem ke Křižíkově fontáně.

U vchodu na Výstaviště už dopoledne rozbalili své pultíky sběrači podpisů na podporu opětovné kandidatury prezidenta Miloše Zemana na funkci hlavy státu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz