Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda navrhne rozpuštění několika politických stran: nedodaly finanční zprávy

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Vláda by v pondělí mohla navrhnout Nejvyššímu správnímu soudu rozpuštění 15 politických stran a hnutí. Subjekty neplnily své zákonné povinnosti ohledně dodávání výročních finančních zpráv. Návrh by se měl podle materiálu, který předložilo kabinetu ministerstvo vnitra, týkat například uskupení Občané.cz, Patriot 2014, Demokracie nebo Folklor i společnost.

Návrh by se měl dotknout především stran a hnutí, kterým NSS v roce 2017 již pozastavil činnost, protože v letech 2014 a 2015 nepředložily Poslanecké sněmovně výroční zprávy v kvalitě požadované předpisy nebo vůbec. Uskupení pak nevyužila ani lhůtu jednoho roku, aby vytýkané nedostatky odstranila.

Vnitro návrh zpracovalo na základě podnětu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který funguje od začátku loňského roku. Úřad navázal na usnesení Sněmovny z roku 2017, kterým se ale vláda dosud nezabývala, uvedl materiál.

„A to z důvodu, že se v tomto roce a počátkem roku 2018 konaly volby dle příslušných volebních zákonů. Podle zákona nelze totiž pozastavit činnost strany a hnutí nebo je rozpustit v době ode dne vyhlášení celostátních voleb,“ uvádí zpráva. Do desátého dne po posledním dni voleb funguje ochranná lhůta. Pokud by v té době byly doručeny návrhy vlády soudu, NSS by je odmítl.

Vláda by podle materiálu měla navrhnout rozpuštění subjektů Antibursík - stop ekoteroru!, Česká nezávislá, Občané.cz, Patriot 2014, Demokracie, Folklor i Společnost, Hnutí Lepší Řepy, Hnutí občanů Prahy, Hnutí pro Těšín, Hnutí sociálně slabých, Mladoboleslavské hnutí nezávislých, Plzeň pro sport, Pražané za svá práva, PRO - Poctivě Rozumně Odpovědně a Solidarita, Vlast a Zákon. Pozastavit činnost by měl podle vnitra NSS Demokratické straně Československa.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz