28. dubna 2012 11:25, aktualizováno  22:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strany odstavily své weby, bojí se útoku Anonymous

Anonymous napadli web TOP 09.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anonymous napadli web TOP 09. |

PRAHA Internetové stránky ODS, TOP 09, ČSSD a KSČM nefungují. Strany je raději vyřadily z provozu, protože se bojí útoku skupiny Anonymous, která avizovala narušit fungování webových stránek politických stran v ČR.

ODS a TOP 09 své weby odstavily, ČSSD útok sice neschvaluje, ale spatřuje v něm výraz nespokojenosti s vládou. Nefungovala ani stránka KSČM, web Věcí veřejných se sice pomaleji načítal, ale otevřít ho bylo možné.

Preventivní opatření
"Hnutí Anonymous předem informovalo veřejnost, že chce napadnout stránky politických stran. Útok, který jsme v sobotu zaznamenali, byl natolik silný, že jsme kvůli bezpečnosti naše webové stránky odstavili. Čekáme na další vývoj, který zatím nelze předjímat," řekl novinářům na ideové konferenci strany v Českých Budějovicích místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Správci sítě TOP 09 kvůli přetížení web zablokovali a nastavili oznámení, že stránky nefungují. "O útoku jsme věděli a byli jsme připraveni, situaci monitorujeme," řekla mluvčí strany Alžběta Plívová.

ČTĚTE TAKÉ:

Anonymous útokem podporují protest proti současnému politickému zřízení, který se uskuteční v Praze a jenž se inspiruje světovým hnutím Occupy. Jeho účastníci po vzoru hnutí budují stanové městečko na Klárově. Výzvu ke kybernetickému útoku na stranické stránky zveřejnila české facebooková stránka Anonymous."Podporujeme českou odnož hnutí Occupy při pořádání okupace, a proto se dne 28.dubna 2012 připojíme ke kybernetickému protestu," napsali aktivisté na internetu. Jejich cílem budou stránky parlamentních politických stran TOP 09, ODS, Věci veřejné, LEV 21, ČSSD a KSČM.

Anketa

Souhlasíte s protesty hnutí Anonymous?

Ano, je to cesta jak ukázat občanský odpor 452
Ne, přijdou mi hloupé 135
Je mi to jedno, nic se tím nezmění 18

Útok na stránky bude veden metodou DDoS (Distributed Denial of Service). Stejný způsob již Anonymous použili při útocích na weby v minulosti.

Princip spočívá v přetížení webů nadměrným množstvím požadavků, které stránky natolik zpomalí, že se jeví jako by byly mimo provoz. "Jsme přesvědčeni, že všichni poslanci bez výjimky nesou podíl viny na tom, v jaké situaci se naše země nachází a do jaké zhouby se řítí," napsali aktivisté na svém webu.

Stanové městečko se rozrůstá

V Praze vyrostl stanový tábor lidí, kteří jsou nespokojeni se současnou politickou situací. Po vzoru celosvětového hnutí Okupujte (Occupy) chtějí příští dny strávit v parku na Klárově. Budou diskutovat o možnostech vytvoření spravedlivější společnosti, která by kladla větší důraz na přímou demokracii, tvrdí organizátoři.

Policie bude na demonstranty dohlížet, zasáhne jen v případě, kdyby na místě došlo ke konfliktu. Protest dnes podpořila skupina internetových aktivistů Anonymous, která vyřadila z provozu weby politických stran.

ČTĚTE TAKÉ:


Protest začal před polednem, kdy se zhruba stovka účastníků sešla na Václavském náměstí. Ve stejnou dobu zaútočila skupina hackerů hlásících se k volnému sdružení Anonymous na weby parlamentních stran. Internetoví aktivisté tak chtěli vyjádřit podporu protestu v ulicích metropole. Stranické stránky se jim podařilo na několik hodin vyřadit či výrazně omezit jejich provoz.

Mezitím se demonstranti vydali na pochod městem. S transparenty v rukou prošli až na Klárov, kde začali budovat stanové městečko. Na své provizorní příbytky připevnili texty petice požadující politické změny. Stany jsou tak nyní vedeny jako petiční stánky a demonstranti v nich mohou přespávat.

Aktivisté chtějí na místě setrvat alespoň dva týdny. Tou dobou se uskuteční celosvětový protest hnutí Okupujte. Nevylučují nicméně, že na Klárově zůstanou i poté. V kempu chtějí nespokojenci diskutovat o možnostech změny politické situace. Debaty proloží například happeningy nebo koncerty. Jelikož hnutí klade silný důraz na přímou demokracii, budou o důležitých věcech v táboře rozhodovat hlasy všech účastníků na společných sněmech.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Demonstranty do tábora přivedly různé pohnutky. Mnozí z nich by si přáli odstranění sociální nerovnosti ve světě. Další upozorňovali na to, že za celosvětovou hospodářskou krizi podle nich mohou banky a politici, a ne lidé, na něž dopadají vládní úsporná opatření. Objevili se i demonstranti proti kontroverzní mezinárodní smlouvě ACTA, která podle nich radikálně omezí svobodu na internetu. Další lidi na Klárov přivedl zájem o životní prostředí.

Protesty jsou inspirovány španělským hnutím 15M, známým také jako hnutí Rozhořčených, a americkým hnutím Occupy Wall Street. "Okupační" forma protestů se rozšířila takřka do celého světa.

ogoOndřej Golis, ČTK