Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Přišel čas nestraníků, kteří se vzepřeli systému

Česko

  10:15aktualizováno  12:04
PRAHA - Ambiciózní podnikatel, vysoce postavený úředník, který se vzepřel nadřízeným, populární soudkyně, slavný horolezec. Ještě nikdy se do Senátu nedostalo najednou tolik osobností, které by za sebou neměly silný stranický aparát.

Tomio Okamura jako moderátor nového zpravodajského pořadu Dobrý večer, Česko! foto: ČTK

Od založení Senátu se v horní komoře parlamentu díky většinovému volebnímu systému tu a tam nějaký solitér objevil. Ale takový průnik nezávislých do vysokých pater politiky nezaznamenalo Česko od volebního úspěchu kdysi slavného majitele cestovní kanceláře Václava Fischera. Ten za sebou v roce 1999 neměl stranické zázemí, ovšem investoval do kampaně značné peníze. A uspěl. Získal tehdy přes 70 % hlasů a stal se vůbec prvním nezávislým senátorem v dějinách České republiky.

Nyní se však něco podobného jako Fischerovi podařilo hned čtyřem kandidátům, kteří se o stranické zázemí opírají jen zlehka, nebo vůbec.

Přesvědčivé vítězství

Libor Michálek, který se proslavil tím, že jako vysoký státní úředník upozornil policii na korupci na ministerstvu životního prostředí, sice šel do voleb jako společný kandidát Pirátské strany, lidovců a zelených, ale pro veřejnost byl známý především jako "ten, který se vzepřel ODS". Dokonce i premiér Nečas hovořil o Michálkovi jako o nedůvěryhodné osobě. Jenomže 75 % voličů si v druhém kole senátní volby zjevně myslelo něco jiného.

ČTĚTE VÍCE:

"Jsem rád, že to vítězství je takhle přesvědčivé. Je to pro mě určitá naděje, že fakt je možné do politiky proniknout bez toho, že by měl člověk za zády nějaké kmotry s desítkami milionů. Já si to překládám tak, že důvěra lidí se odvíjí od toho, co člověk udělal, nikoliv od toho, co slibuje," míní Michálek.

Téměř stejného volebního úspěchu jako Michálek dosáhla i Eliška Wagnerová, nestranička na kandidátce zelených. Spíše než kvůli jejím politickým názorům ji lidé znají jako dlouholetou soudkyni. Sama Wagnerová si je toho vědomá. "Deset let jsem působila u Ústavního soudu. Je to dlouhá doba a byla to viditelná funkce," vysvětluje si Wagnerová důvod, proč uspěla u voličů.

Kandidát na prezidenta

Speciální kapitolou úspěchu nezávislých je pak podnikatel s česko-japonskými kořeny Tomio Okamura. Toho dokonce povzbudily úspěšné výsledky voleb do Senátu natolik, že okamžitě po jejich zveřejnění oznámil i svou kandidaturu na post prezidenta České republiky. "Důvěra voličů pro mne znamená velký signál, že lidé stejně jako já chtějí radikální změny, více přímé demokracie," řekl Okamura v Napajedlech na Zlínsku. "Abyste mohli věci ovlivnit, musíte mít více moci a vlivu," zdůvodnil Okamura svůj zájem o prezidentské křeslo.

Novým senátorem byl zvolen i osmapadesátiletý rodák z Nového Jičína Leopold Sulovský. Místo politické angažovanosti si však lidé Sulovského spojují spíše s horolezectvím. Nový senátor byl prvním Čechem, kterému se podařilo zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest.

Sulovský kandidoval jako nestraník za hnutí Ostravak, v politice však není úplným nováčkem. Od roku 2006 se angažuje v komunální politice v Ostravě. Nejprve byl za SNK ED zvolen do zastupitelstva městské části Moravská Ostrava a Přívoz, předloni zasedl právě za hnutí Ostravak v ostravském městském zastupitelstvu.

Sulovský uvedl, že oceňuje odvahu voličů vzepřít se tradičním parlamentním stranám a zvolit jako senátora nezávislého kandidáta z Ostravy. "Pochopitelně je to pro mne velká radost. Nebylo jisté, kdo se zvedne ze židle a půjde volit. Moc mě těší i poměrně velký rozdíl," reagoval Sulovský na výhru.

Autor: