Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Strany v Libereckém kraji podepsaly koaliční smlouvu, nyní je klíčovým úkolem zvládnutí koronavirové krize

Podpis koaliční smlouvy v Liberci. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec - Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj.
  16:46aktualizováno  17:46

Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

V prvních dnech a týdnech čeká podle Půty novou krajskou reprezentaci řada úkolů souvisejících se zvládnutím stále se zhoršující koronavirové situace. „Hlavně je to navýšení kapacity ve všech zdravotnických zařízeních, kde to bude potřeba a samozřejmě také udržení rozsahu péče v domovech pro seniory a dalších pobytových ústavech sociální péče,“ řekl Půta. Z dlouhodobého hlediska je podle něj hlavním úkolem zahájení největší krajské investice, kterou je výstavba nového pavilonu urgentní medicíny v Liberecké nemocnici.

„Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje,“ doplnil hejtman. Nová koalice se podle něj nechce věnovat jen jednomu tématu. K dalším klíčovým oblastem patří rozvoj středního školství, zvýšení kapacit v domovech pro seniory nebo vylepšování krajských silnic a veřejné dopravy.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě. Hlas jim dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů, k nadpoloviční většině jim tak chyběl jediný mandát. Druhé skončilo ANO, která má deset křesel, Piráti a ODS získali po pěti mandátech. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, která má tři zastupitele. Vládní ČSSD ani komunisté v krajských volbách neuspěli. Druhé ANO, které bylo v minulém období součástí krajské koalice, tentokrát skončilo v opozici.

Krajská rada bude mít dál devět členů jako v posledním volebním období. Vítězní Starostové dostanou pět míst včetně postu hejtmana, kterým bude už třetí volební období jejich lídr Martin Půta. Starostové budou mít také rezorty dopravy, kultury a památkové péče, sociálních věcí a na starost budou mít i hospodářský rozvoj a evropské projekty. Pirátům připadne rezort ekonomiky a veřejných zakázek a převezmou i životní prostředí a zemědělství. Občanští demokraté povedou školství a také zdravotnictví.

Koaliční smlouvu dnes zástupci stran podepisovali jednotlivě s velkými odstupy a za přísných opatření. Po podpisu se vydali k bustě T. G. Masaryka před nedalekým Severočeským muzeem, aby položením květin připomněli tak 102 let vzniku samostatného státu. Tradiční pietní akt se letos kvůli špatné epidemické situaci neuskutečnil. Už dopoledne ke stejnému pomníku položili květiny náměstci libereckého primátora Jiří Šolc a Ivan Langr (oba Starostové pro Liberecký kraj).

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat