Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strany využívají bezdomovce, plní jimi svoje volební kandidátky

Česko

  9:41
BRNO - Před komunálními volbami se stranám vyplatí kandidátky zaplnit do posledního místa. A tak jsou zřejmě schopny vzít kohokoli: ze 413 kandidátů, kteří se na deseti kandidátkách ucházejí o křesla zastupitelů městské části Brno-střed, je podle informací LN jedenáct s tzv. úřední adresou. Tedy těch, kteří nemají oficiální trvalé bydliště a pokud vlastní platný občanský průkaz, mají v něm zapsanou adresu ohlašovny obyvatel.

Sčítání volebních lístků foto: ČTK

Oficiálně radnice informace o těchto lidech zveřejnit nesmí – brání jí v tom zákon. "Nemůžeme uvádět tyto konkrétní údaje o kandidátech," řekl LN mluvčí úřadu Roman Burián.

Nicméně tak vysoký počet lidé zabývající se volbami nepamatují. "Je to logické, pokud někdo při hlasování zakřížkuje stranu, ta dostane hlasy podle počtu obsazených míst. A tak je lepší tam dát kohokoli, ať hlasy nepropadnou," shodují se odborníci. A úřední adresa se objevuje téměř u všech významných stran, světlou výjimkou je například ODS a KDU-ČSL.

Jsou to hříchy mládí

Například čtyři lidi s úřední adresou kandidují na listině Strany práv občanů – Zemanovců. "Nehledejte v tom nic špatného, rozhodně to neznamená, že jsem někoho lovil pod mostem," tvrdí lídr kandidátky Zemanovců Milan Hroza.

Se všemi kandidujícími se prý setkal osobně a určitě mezi nimi není žádný bezdomovec. "Je pravda, že někteří hlásí úřední adresu, ale většinou jde o hříchy z mládí, kdy měli třeba nějaké dluhy a museli se odstěhovat od rodičů, aby tam nevtrhli exekutoři. A už si to tak nechali," vysvětlil Hroza.

Pro Zemanovce to v tuto chvíli byla výhoda, protože tito lidé jsou bráni jako občané Brna-středu, kde SPOZ měla potíže kandidátku sestavit, protože původní místní organizace padla.

Úřední adresu, v případě Brna Husova 5 nebo Dominikánská 2, dostane člověk, který jinou nemá. Běžný volební okrsek v Brně má kolem 600 až 800 voličů, ale ten, jehož součástí je Husova 5, jich má více než deset tisíc. Většinu tvoří právě lidé bez trvalého bydliště.

Často jde o bezdomovce, úřední adresu ale může dostat i člověk, který například nevyřídí své stěhování, ze staré adresy je už odhlášený a na novou se nepřihlásil. A také v registru mohou být lidé, kteří žijí v podnájmu a majitel jim neumožní si u něj nahlásit trvalé bydliště – pak mohou mít přidělenou úřední adresu, ale ve vztahu k úřadům užívat tzv. doručovací adresu.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...