Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Stráský dokácel. Chalupa chystá odchod šéfa šumavského parku

Jan Stráský. foto: Lidové noviny

Aktualizováno
PRAHA - Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský potvrdil, že skončí ve funkci. Jeho nástupcem by se měl stát dosavadní náměstek Jiří Mánek. Stráský se na svém odchodu domluvil s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou a oficiálně by měl být ohlášen ve čtvrtek dopoledne.
  18:15aktualizováno  19:36

Stráský svůj odchod potvrdil České televizi. Mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík však na dotaz serveru Lidovky.cz uvedl, že termín pro odvolání Stráského zatím stanoven není. 

Kdo také skončil v Pospíšilově stínu

Jan Stráský - ministr životního prostředí by jej měl odvolat ve čtvrtek, Stráský svůj konec připustil.

Jan Höck - ředitele Národního hřebčína Kladruby odvolal ministr zemědělství Petr Bendl. Zdůvodnil to výsledky nedávné kontroly.

Ředitel NP Šumava Stráský ale připomněl, že už při jeho jmenování ministr Chalupa uvedl, že ho jmenuje na dvanáct až osmnáct měsíců. "Několikrát pak řekl, že toto slovo dodrží," uvedl Stráský pro Lidovky.cz. Je proto přesvědčen, že déle než oněch 18 měsíců ve funkci nezůstane. Tato doba uplyne přesně 11. srpna.

Ostatně ministrem prý byl v minulých dnech upozorněn, že už ve funkci dlouho nebude. "Mluvili jsme o tom, že termín mého odchodu se blíží," připustil Stráský.

Vystřídá ho jeho náměstek

Nástupcem Stráského by se měl stát jeho dosavadní náměstek Jiří Mánek, kterého si Stráský vybral z kandidátů na šéfa NP Šumava, a to právě s úkolem připravit ho na budoucí funkci ředitele parku. "O úmyslu jmenovat někoho jiného nevím," dodal Stráský.

ČTĚTE TAKÉ:

Někdejší předseda federální vlády a později také ministr Jan Stráský byl jmenován prozatímním ředitelem parku v únoru minulého roku. Jeho hlavními úkoly v úřadu bylo zabránit šíření kůrovce a připravit zákon o národním parku.

Na Šumavě se stále kácí

Zhruba polovinu z plánovaných 1500 stromů napadených kůrovcem v oblasti Na Ztraceném nedaleko Modravy v šumavském národním parku se už podařilo dřevorubcům asanovat. S kácením stromů by měli skončit do konce týdne, dál budou ještě loupat kůru ze stojících stromů, řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Z 1500 stromů označených k asanaci mělo být pokáceno a na zemi odkorněno kolem 400 stromů - maximálně ve skupinkách po 15 kmenech, aby se netvořily velké mýtiny. Dřevaři začali stromy kácet v pondělí, k dnešku jich porazili přes 300. Dalších 370 stromů už také za uplynulé téměř tři týdny zbavili kůry bez kácení, uvedl Pechoušek.

Práci dřevařů stále monitorují aktivisté, kteří loni kácení brzdili blokádou. Aktivisté s kácením stále nesouhlasí, podali podnět České inspekci životního prostředí, nicméně pokud park dodrží slíbený postup, blokádu zatím nezahájí.

Zdroj: čtk

 

Autor: