Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strategie očkování? Nemocnice si měly zajistit materiál, další přijde z EU

Zdravotnice nabírá do stříkačky vakcínu proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnice nabírá do stříkačky vakcínu proti koronaviru. | foto: Reuters

Praha Materiál pro očkování proti covidu-19 si podle strategie očkování měly především zajistit nemocnice. Vyplývá to z verze národní vakcinační strategie zveřejněné k 22. prosinci. Další miliony stříkaček a jehel mají přijít ze společné objednávky Evropské unie, dodávka z Číny zatím nedorazila.

Objednávka Správy státních hmotných rezerv (SSHR) má dorazit na konci ledna. Server iROZHLAS v úterý uvedl, že některé nemocnice by nemusely mít materiálu dostatek.

„Nebyli jsme informováni o tom, že bychom měli dostávat materiál k očkování od dodavatele vakcíny, takže jsme se už v polovině prosince předzásobili podle pokynů ministerstva,“ řekl v České televizi ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. 

Podle něj jde o speciální malé injekce, kterých nemocnice běžně tolik nepoužívá, další se ale dají doobjednávat. Situaci v dalších pražských nemocnicích zjišťujeme.

Na jaře už nemusí být dostatek materiálu

„V první řadě jsou poskytovatelé zdravotní péče vyzýváni k zabezpečení dostatečných zásob jehel, stříkaček a dalšího materiálu vlastními mechanismy, tedy od svých standardních dodavatelů,“ píše se ve strategii. Kvůli situaci na trhu a celosvětové poptáce ale může podle strategie hrozit, že na trhu především na jaře nebude materiálu dostatek.

Kvůli tomu se ministerstvo zdravotnictví zapojilo do společné objednávky Evropské komise. Už 22. prosince bylo ve strategii napsáno, že „podpis smlouvy lze očekávat v řádu dní, k dodání prvních dodávek jehel a stříkaček by pak mělo dojít v řádu několika týdnů“. 

Česko prostřednictvím komise objednalo osm milionů stříkaček s pevnou jehlou, 12 milionů stříkaček a 12 milionů jehel. „Takto získané zboží bude následně předáno distributorům očkovacích látek tak, aby mohlo být distribuováno přímo s dodávkami vakcín,“ píše se ve strategii. Na dotaz, kdy očekává dodávku z EU, ministerstvo zdravotnictví neodpovědělo.

Třetí možností, se kterou strategie počítá, jsou zásoby ze Státní správy hmotných rezerv (SSHR) v případě, že by došlo k výpadku ostatních dodávek. Byla pověřena nákupem asi šesti milionů stříkaček a stejného počtu jehel, které by pokryly zhruba 50 procent odhadované potřeby. 

Nakoupí také 800 000 stříkaček a jehel pro natažení roztoku na rozpouštění očkovací látky a 160 000 desetimililitrových balení tohoto fyziologického roztoku. Roztok podle SSHR dorazí ve čtvrtek, jehly a stříkačky na konci ledna.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premiér Andrej Babiš oznámil, že vyroste další testovací místo pro pendlery. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premiér Andrej Babiš oznámil, že vyroste další testovací místo pro pendlery. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premiér Andrej Babiš oznámil, že vyroste další testovací místo pro pendlery. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...