30. května 2017 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strážníci razie nechystají. Pokuty za kouření se budou dávat se zpožděním

Protikuřácky zákon bude platný od konce května. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protikuřácky zákon bude platný od konce května. | foto: Shutterstock

PRAHA Pražští strážníci nechystají kvůli zákazu kouření v restauracích speciální kontrolní akce. Očekávají spíše případy porušování nočního klidu. Informovala o tom mluvčí strážníků Irena Seifertová. Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin bude platit od středy.

Od začátku letošního roku do 30. května zaznamenali strážníci 2505 případů znečištění veřejného prostranství nedopalky. Pokuty za porušení zákona se budou udělovat až za 90 dní. Restaurace mají čas na upravení prostor.

„Cílené kontroly kvůli zahájení platnosti protikuřáckého zákona neplánujeme. Budeme ale pochopitelně reagovat na případná oznámení hostů nebo hostinských,“ řekla Seifertová.

Podle Seifertové strážníci očekávají, že budou řešit spíše případy porušování nočního klidu, kdy lidé budou chodit kouřit před restauraci či bar. „Proto se na to budeme zaměřovat. Nevylučuji, že přitom narazíme i na problém se zahazovanými nedopalky,“ řekla mluvčí. Největší potíže očekávají strážníci v centru.

Letos strážníci řešili většinu případů znečištění veřejného prostranství domluvou. Z celkového počtu případů jich tak bylo řešeno 2201. Celkově na místě vybrali pokuty za 33 900 korun, v blokových pokutách to bylo 20 900 korun. V loňském roce řešili strážníci 5290 případů a v roce 2015 zaznamenali 4658 přestupků.

Zákon zavádí kromě zákazu kouření ve zmíněných prostorách také zákaz kouření na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či v nákupních centrech. Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je nyní mohou kupovat děti mladší 18 let. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz