Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strážníci v Dobrušce mají VIP značku. Kvůli transparentnosti, vysvětluje starosta

Česko

  17:23
Na strážníky z Dobrušky se na sociálních sítích snesla kritika. Lidem vadí, že městští policisté mají VIP značku (DKA 00007), za kterou normální občané platí 10 tisíc korun. Jenže kritici netuší, že strážníci za značku platit nemusí. Budou tak Dobrušku následovat další města?

Vůz městské policie s registrační značkou na přání. foto: Facebook

„Rozhořčení některých lidí chápu,“ říká přesto vrchní strážník v Dobrušce Norbert Bene. Starosta Petr Tojnar vysvětluje, že ho ke změně vedly snahy o lepší transparentnost.

Rozhodnutí o změně registrační značky policejního vozu vymyslelo právě vedení města. „Nebylo to z naší iniciativy, nemáme k tomu ani pravomoce a původní značka nám vyhovovala. Rozhodlo město,“ řekl serveru Lidovky.cz vrchní strážník Bene.

„Slyšel jsem, že se na sociálních sítích nějaké rozhořčené komentáře objevují. Pokud o tom lidé nic nevědí, tak to chápu. Změna ale stála něco v řádu korun, a to jem kvůli tomu, že se muselo měnit pojištění, nějaký čas zabrala administrativní práce s tím spojená,“ komentuje vyjádření lidí na sociálních sítích, kde si někteří uživatelé stěžovali. K jiné formě stížnosti přímo na policii podle jeho slov však nedošlo.

Registrační značky na přání

Od ledna 2016 si mohou řidiči na obecních úřadech zažádat o registrační značku na přání, kterou mohou tvořit jimi vybraná písmena a číslice. Pokud bude požadovaná značka úřady schválena (značku musí tvořit kombinace písmen bez diakritiky s výjimkou G, CH, O, Q a W a alespoň jedné číslice), zaplatí řidič poplatek 5 tisíc korun za jednu vyhotovenou tabulku.

Ale například na Dobrušku nebo i jiná města a obce se poplatek nevztahuje, protože městský úřad, který registrační značky vydává, je od správních poplatků osvobozen.

Změna u všech vozidel města

Změna se netýkala jen policejního vozu, ale všech dvanácti vozidel, které využívá například ještě pečovatelská služba nebo technické služby. „Důvod, proč jsme nechali služební vozidla označit jednotnou registrační značkou, je jednoduchý. Je to kvůli zviditelnění a transparentnosti. Je třeba lépe identifikovat vozidla, která jsou využívána městem k jeho činnosti,“ řekl starosta Dobrušky Petr Tojnar.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!