Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strážníci vrátí Praze hummery a vznášedlo, prý je nepotřebují

Hummer pražské městské policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hummer pražské městské policie | foto: MP PrahaReprofoto

PRAHA Městští strážníci vrátí Praze terénní vozidla hummer, vznášedlo, terénní motorky, zbraně a další vybavení, jejichž nákup byl v minulosti kritizován. Ředitel městské policie Eduard Šuster novinářům řekl, že strážníci tato speciální vozidla a zbraně nepotřebují.

Jde o vybavení za miliony korun. Praha jej podle ředitele zřejmě věnuje policii nebo hasičům.

"Tento týden předáme na magistrát výzvu včetně odborných vyjádření, v němž nabízíme materiál zpět Praze," uvedl ředitel. Převod by se měl uskutečnit do dvou měsíců. Podle Šustera o hummery a další vybavení už někdo projevil zájem. Nechtěl říci kdo. Vybavení by ale mělo sloužit policistům nebo hasičům v hlavním městě nebo v jiném kraji, řekl.

Mluvčí magistrátu Tereza Králová uvedla, že Praha na webu zveřejní výzvu a také osloví složky záchranného systému. O tom, komu a za jakých podmínek vybavení přenechá, rozhodne až rada.

Pražští strážníci mají sice speciální terénní auta, běžný vozový park je ale v neutěšeném stavu. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) to na minulém zasedání zastupitelstva označil za "kardinální" problém. Zastupitelstvo sice nákup 150 policejních aut odmítlo, dopracovaný návrh jim ale bude předložen znovu. Podle Šustra stojí opravy každého ze starých aut ročně desítky tisíc korun. Městská policie přitom potřebuje vyměnit zhruba polovinu vozů. "Nebude třeba navýšit rozpočet městské policie," řekl dnes ředitel. Na nová vozidla jsou peníze z předchozích let, kdy se žádná nekupovala.

ČTĚTE ZDE:

Městská policie v současné době vlastní tři hummery, které nakoupila v roce 2008 a 2009. Nákup už v minulosti kritizovali opoziční zastupitelé, prověřovala jej i policie. Vedení strážníků dřív pořízení speciálních vozidel obhajovalo s tím, že je potřebuje. Nový ředitel ale tvrdí, že je "nemůže upotřebit".

Z informací, které dnes strážníci poskytli novinářům, vyplývá, že tři hummery stály dohromady zhruba 3,3 milionu korun, vznášedlo vyšlo na 2,2 milionu korun, každý z pěti terénních motocyklů 210.000 korun. Strážníci vrátí Praze také 200 záchranářských nožů. Pořizovací cena každého z nich byla 2737 korun. Odevzdá i dvacítku revolverů, každý za 12.000 korun a 189 pistolí za 10.500 za kus.

Co padlo na adresu nákupu Hummerů pro pražské strážníky:

  • "Poslední zkoušíme u nás v centru. Třeba když napadne sníh v Nerudovce, tak se tam nemůže sanitka dostat. Takhle ji zapřáhneme za hummer a vytáhneme,“ naznačil jedno z možných využití ředitel městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal.
  • "Samozřejmě se dotážu i pana ředitele Kotrouše (ředitel strážníků Vladímír Kotrouš),.. teď bych vynášel soud bez znalosti věci. Nicméně v obecné rovině si myslím, že v Praze hummery nepotřebujeme," řekl tehdejší primátor Prahy Pavel Bém
  • Městská policie pořízení vozů obhajovala. Podle mluvčí Jany Přikrylové byly využity například při sněhové kalamitě k vyprošťování zapadlých aut.

  • Pražští zelení brojili proti hummerům, ve kterých jezdí strážníci. Poslali otevřený dopis primátoru Bémovi, náměstku Rudolfu Blažkovi a řediteli městské policie Kotroušovi. V něm žádali, aby Hummery prodali.

  • Zelení tvrdili, že vozový park městské policie je pestrý. "Z těchto důvodů požadujeme, aby byly vozy Hummer H3 co nejrychleji prodány a aby byl potrestán ten, kdo o tomto zbytečném nákupu rozhodl," Zelení doporučili místo Hummerů elektrokola. Prý jsou levná, skladná a, to nejlepší nakonec, nevyžadují fyzickou zdatnost.

  • Náměstek šéfa městské policie Ludvík Klema na doporučení zelených reagoval takto: "To je hodně vtipné. Jestliže je někdo ve Straně zelených, tak musí nějakým způsobem, někdy i hodně mimo realitu, propagovat některé věci na úkor jiných. Ale je třeba vždy mluvit ze znalosti věci,"

  • "Při povodních se Hummery také velmi osvědčily," sdělil Ludvík Klema.


,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...