Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strážníci vymýšlejí, jak pokutovat polské psy

Česko

ČESKO/POLSKO

ČESKÝ TĚŠÍN Specifické problémy dva týdny po vstupu Česka do schengenského prostoru trápí strážníky v Českém Těšíně. Čeští strážníci si moc neví rady s polskými psy. Polští pejskaři se svými čtyřnohými přáteli přecházejí již zcela bez kontrol přes hraniční řeku Olši a venčí své psy i na české straně. Městští policisté po nich přitom prakticky nemohou vyžadovat to, co po českých chovatelích. Tedy aby psi byli označeni.

„Netušíme například, co by se dělo, kdyby pes polského chovatele někoho pokousal nebo se zaběhl,“ upřesňuje ředitel městské policie Jan Hrůza. Otazníky zůstávají i nad tím, kdo má zahraniční pejskaře vlastně kontrolovat, zda mají ke svému psovi potřebný mezinárodní doklad. Celní správa? Republiková policie? Nebo snad veterinární správa?

Už od 21. prosince začaly v obou městech fungovat společné česko-polské hlídky. Své sídlo mají u jednoho ze dvou hraničních mostů, které Český Těšín s polským Cieszynem spojují. Po české straně jdou dvoučlenné hlídky po nábřeží od mostu Družby na most Svobody, tam přejdou na polskou stranu, po nábřeží se zase vrátí k mostu Družby a vrátí se zpět do Česka. Přechodem na cizí území ale strážníci ztrácejí svoji výjimečnost a stávají se legislativně obyčejnými občany, kteří domácího městského strážníka jen doprovázejí. Po přechodu mostu se situace zase otočí.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat