Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Botičky do vlastní kapsy. Pražský strážník si měl nechával pokuty

Městská policie- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městská policie- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Petr Varmuža patří v rámci Městské policie pro Prahu 1 ke zkušeným strážníkům. Nicméně minimálně pohledem státního zástupce při výkonu služby selhal. Údajně pokoutně vyřizoval nasazování takzvaných botiček, peníze mu měly jít do kapsy. Strážník kvůli tomu stojí před soudem. Je obžalovaný ze dvou trestných činů. Pokud se neobhájí, může strávit ve vězení až pět let.

Varmuža sloužil na oddělení v ulici Uhelný trh. Působil v hlídce, která v centru Prahy a jeho širším okolí dohlížela na parkování řidičů. Špatně odstavené vozy opatřil takzvanou botičkou. Jenže podle konstrukce státního zástupce si u toho počínal v rozporu se zákonem. „Byla podána obžaloba pro pro spáchání zneužití pravomoci úřední osoby a podvodu,“ sdělil serveru Lidovky.cz vedoucí žalobce v Praze 1 Jan Lelek.

Běžný postup je takový, že hlídka nasadí botičku a zpraví o tom dozorčího pracovníka na příslušné služebně. Zákrok spolu s registračním číslem vozu nechá zapsat do úředního záznamu. Strážník má současně šoférovi zprostředkovat kontakt na služebnu, kde se přestupek vypořádá. Jenže Varmuža si podle žalobce zmíněnou rutinu upravil podle svého.

„Podstatou jednání je, že obžalovaný jako strážník Městské policie hlavního města Prahy vybíral od poškozených cizích státních příslušníků blokové pokuty, nevystavil doklad a vybranou finanční hotovost si ponechal pro sebe,“ sdělila serveru Lidovky.cz Dana Šindelářová, místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1, kde se kauza projednává.

Varmuža podle informací serveru Lidovky.cz nechával za stěračem svůj soukromý kontakt, s cizinci pak vyřizoval přestupek mimo protokol. Hlídku tvořil s Josefem L., který měl o počínání kolegy vědět. Varmuža takto údajně obelhal sedm cizinců, peníze od nich podle obžaloby inkasoval od května do září 2017. Přilepšit si tak měl o 5300 korun. Podle informací serveru Lidovky.cz se o svém „přivýdělku“ zmínil i před několika kolegy.

‚Byl mu snížen plat‘

Právě jeho indiskrece vedla k tomu, že si pro něj došla policie. Uvědomili ji sami strážníci. „Jedním z nejdůležitějších kroků je důsledná kontrolní činnost na různých stupních řízení. Opakovaně se nám tyto kroky vyplatily, stejně jako v případě jmenovaného strážníka, na jehož možné protiprávní jednání upozornila policii sama městská policie,“ řekla serveru Lidovky.cz k prevenci trestné činnosti strážníků mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Velení stáhlo Varmužu obratem po obvinění z ulice. Je zařazený jako takzvaný čekatel, náleží k Útvaru vzdělávání. V praxi to pro něj znamená citelnou ztrátu příjmu. „V souvislosti s tím mu byl snížen i jeho plat, kdy je mu přiznán pouze základní tarif strážníka – čekatele v páté platové třídě, bez osobního příplatku a rizikového příplatku,“ přiblížila mluvčí Seifertová.

Velitel Městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal je přísedícím u soudu 17...
Eduard Šuster, ředitel městská policie

Hlavní líčení s obžalovaným strážníkem pokračuje tento čtvrtek. Kauza ještě do finále nemíří, byť už má za sebou několik jednání. „V rámci hlavního líčení probíhá dokazování, které ještě nebylo ukončené a 24. ledna nelze očekávat rozhodnutí ve věci,“ upozornila místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šindelářová.

Z aktuálně zhruba 2 tisíc pražských strážníků je pět těch včetně Varmužy, které policie stíhá či jsou obžalovaní. Velení se jejich prohřeškům vedle zmíněné kontroly snaží předcházet tím, že na ně klade vysoké nároky už při výběrovém řízení. „Bohužel jsme si vědomi, že i přes všechna opatření, která jsme v rámci organizace nastavili, nemůžeme zcela možné trestné činnosti ze strany našich zaměstnanců zabránit,“ poznamenala mluvčí. 

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!