28. dubna 2017 13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strážníky v Brně napadlo 20 bezdomovců, drželi tryznu za zesnulého

Ilustrační foto: Policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Policie | foto: Týdeník Policie

BRNO Hromadnému napadení čelili ve čtvrtek večer strážníci v podchodu pod brněnským hlavním nádražím. Skupina asi dvaceti bezdomovců s několika psy je tam začala slovně a fyzicky napadat. Na místě zasahovalo 12 strážníků i policisté. Událost se obešla bez zranění. Případ bude mít dohru u správního řízení, řekl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Bezdomovci v podchodu drželi tryznu za svého zesnulého známého.

„Večer jsme přijali oznámení záchranářů o tom, že v podchodu se pohybuje více osob a že je možné, že jeden z nich leží na zemi a má zdravotní problémy. Požádali nás o prvotní ověření,“ řekl Ghanem. Dvojice strážníků si podle mluvčího hned po příjezdu vyslechla vulgární urážky a čtyři nejaktivnější útočníci je začali tahat za uniformy a pokusili se je napadnout. Do podchodu během chvíle dorazilo dalších deset strážníků. Jak mluvčí řekl, následně přijeli i státní policisté.

„Čtveřici opilých agresorů, mezi nimiž byli tři mladí muži a jednatřicetiletá žena, strážníci po použití donucovacích prostředků zafixovali čelem k zemi, dva z nich spoutali. Při zákroku byly hlídky nuceny použít i slzný sprej,“ uvedl mluvčí.

Jeden z podezřelých se podle Ghanema nezklidnil ani po opakovaných výzvách, a protože nekontroloval své chování, nechali ho strážníci převézt na záchytnou stanici. Tam nadýchal bezmála 2,5 promile alkoholu.

„Případ nepostupujeme na podezření z trestného činu, ale do správního řízení pro podezření z přestupku proti občanskému soužití,“ řekl Ghanem.

V loňském roce byli strážníci vystaveni hned třiadvaceti útokům, které postoupili státní policii s podezřením na trestný čin násilí proti úřední osobě. Oproti roku 2015 jde o nárůst o devatenáct případů. Další desítky případů končí podobně jako ten čtvrteční ve správním řízení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz