Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Středa byla v Česku nejteplejším dnem od začátku roku, bylo až 38 stupňů

Česko

  18:05aktualizováno  18:43
Praha - Středa byla v Česku nejteplejším dnem od začátku roku. Na několika měřicích stanicích vystoupaly maximální teploty nad 37 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo, stejně jako v předchozích dnech, v Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 38 stupňů. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Horko v Česku. foto:  Petr Topič, MAFRA

Nejvyšší teploty meteorologové zaznamenali ve Středočeském a Ústeckém kraji a na Českolipsku v Libereckém kraji. Těsně za Řeží se ve středu v žebříčku nejvyšších teplot umístily Doksany na Litoměřicku s maximem 37,9 stupně. Přes 37 stupňů bylo také v Tuhani na Mělnicku, Ústí nad Labem-Vaňově, České Lípě a Teplicích. 

Nejen turisté v horkém srpnovém dni uvítali možnost se zchladit.
16:10, před zastávkou tramvaje na Smíchově, 38 stupňů.

Rekord pro 1. srpen byl přesto překonán jen na šesti z přibližně 150 stanic, které měří teplotu 30 a více let. Původní vysoké rekordy z roku 1994 tak v drtivé většině případů nepadly. 

S teploměrem do tramvaje nebo na Karlův most. Extrémní teploty dosahovaly i 40 stupňů

Velmi teplá byla také noc na středu. Více než desetina měřicích stanic ČHMÚ zaznamenala takzvanou tropickou noc, kdy nejnižší noční teploty neklesly pod 20 stupňů. „V předešlém týdnu teploty zvolna stoupaly, ale tropickou noc jsme zaznamenávali pouze v Klementinu. Od neděle však počet stanic s tropickou nocí začalo přibývat,“ uvedl meteorolog ČHMÚ Jan Doležal.

Podle předpovědi přetrvají tropické teploty minimálně do konce týdne. Na začátku nového týdne se předpokládá krátkodobé zmírnění veder. V pondělí teplotní maxima 28 až 32 stupňů. „Nicméně podle aktuálně platné předpovědi se v příštím týdnu vedra na několik dní opět vrátí,“ upozornil Doležal.

Nesnesitelné horko. Tropické teploty nejspíš potrvají celý srpen

Kvůli vedru a suchu nadále platí výstraha na vysoké a velmi vysoké teploty, na mnoha místech i výstraha na nebezpečí požárů. V Ústeckém a Středočeském kraji zůstává v platnosti smogová situace kvůli přízemnímu ozónu, jehož koncentrace bývají nejvyšší v pozdějších odpoledních hodinách.

Na vlnu veder v Česku reagují i někteří zaměstnavatelé. Například pracovníci ve stavebních firmách začínají v těchto horkých dnech pracovat v brzkých ranních hodinách a směnu končí dříve. V extrémních případech firmy směny zkracují, zjistila ČTK u zástupců stavebních firem. Některé činnosti, jako například klempířské, natěračské nebo svářečské, nejdou dělat vůbec.

Benevolentnější jsou ke svým zaměstnancům také některé banky. Řada zaměstnanců finančních ústavů může při současné vlně veder pracovat z domova, mnozí z nich však naopak chtějí přes den více využívat klimatizovaných kanceláří. Některé banky a pojišťovny upravují i pravidla pro oblečení pracovníků, které může být více neformální.

Miliony Evropanů trápí tropické noci

Ani ve druhé polovině týdne se několik milionů Evropanů pořádně nevyspí, meteorologové totiž předpovídají v řadě oblastí i nadále tropické noci, tedy nad 20 stupňů Celsia.

V některých částech Berlína ve středu podle agentury DPA zažili nejteplejší noc od roku 1905, teplota činila až 24,4 stupně Celsia. Ještě více naměřili v noci na středu v italské Florencii, kde bylo v noci 27 stupňů.

Nejvyšší denní teploty ve středu sužovaly jihozápad Španělska, například v andaluské Córdobě vystoupaly na 42 stupňů. V jižní Francii stoupaly místy až ke 40 stupňům.

Autor: