Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Střední školy se otevřou při výskytu 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jako divadla a koncerty

Středoškolačka v pilné práci foto: Pixabay.com

Praha - Střední školy by se měly otevřít pro teoretickou výuku nejpozději při výskytu 75 nově nakažených s covidem-19 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Na dotaz ČTK to v pátek řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Podle ní to odpovídá doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) a resort o tomto návrhu jedná s ministerstvem zdravotnictví. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že nyní je za sedm dní 177 infikovaných na 100 tisíc lidí.
  17:42

Do středních škol mohou studenti ve skupinách po šesti od příštího pondělí, jen na konzultace

Všechny školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, výuku na dálku měla ale většina již řadu týdnů předtím. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po týdnech v tzv. rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí a děti ve speciálních školách. Od pondělí se obnoví praktická výuka ve středních školách a posledních ročnících vysokých škol. Ve čtvrtek zástupci vlády představili i další fáze uvolňování opatření, teoretická výuka ve středních školách mezi nimi ale není.

„Ministerstvo školství v souladu s doporučeními skupiny MeSES předpokládá, že by se střední školy otevřely pro teoretickou výuku nejpozději při týdenní incidenci 75 případů na 100 tisíc obyvatel. O tomto návrhu a podobě režimových opatření vedeme jednání s ministerstvem zdravotnictví,“ uvedla dnes Lednová.

Po návratu žáků do škol je možné čekat růst nákazy, varuje šéf ÚZIS Dušek. Střední školy jsou nebezpečné

Kromě praktické výuky ve středních školách a posledním ročníku vysokých škol se od 26. dubna také plně otevřou školky v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, kde už klesl počet případů pod 100 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. V pondělí pak vláda bude rozhodovat o otevření druhých stupňů základních škol rotačně od 3. května pro tyto tři kraje. Postupně by se tak školky i druhý stupeň základních škol mohly otevírat i v dalších regionech.

Pokud by sedmidenní výskyt onemocnění klesl v průměru za celou republiku pod 100 nově nakažených na 100 tsiíc obyvatel, otevřely by se v celém Česku obchody a s nimi v celé zemi i školky a druhé stupně základních škol. V další fázi by se při zachování podobně nízkého výskytu nákazy měla obnovit rovněž praktická výuka ve zbytku ročníků vysokých škol.

Autor: