Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střední školy se otevřou při výskytu 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jako divadla a koncerty

Středoškolačka v pilné práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středoškolačka v pilné práci | foto: Pixabay.com

Praha Střední školy by se měly otevřít pro teoretickou výuku nejpozději při výskytu 75 nově nakažených s covidem-19 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Na dotaz ČTK to v pátek řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Podle ní to odpovídá doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) a resort o tomto návrhu jedná s ministerstvem zdravotnictví. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že nyní je za sedm dní 177 infikovaných na 100 tisíc lidí.

Všechny školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, výuku na dálku měla ale většina již řadu týdnů předtím. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po týdnech v tzv. rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí a děti ve speciálních školách. Od pondělí se obnoví praktická výuka ve středních školách a posledních ročnících vysokých škol. Ve čtvrtek zástupci vlády představili i další fáze uvolňování opatření, teoretická výuka ve středních školách mezi nimi ale není.

„Ministerstvo školství v souladu s doporučeními skupiny MeSES předpokládá, že by se střední školy otevřely pro teoretickou výuku nejpozději při týdenní incidenci 75 případů na 100 tisíc obyvatel. O tomto návrhu a podobě režimových opatření vedeme jednání s ministerstvem zdravotnictví,“ uvedla dnes Lednová.

Kromě praktické výuky ve středních školách a posledním ročníku vysokých škol se od 26. dubna také plně otevřou školky v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, kde už klesl počet případů pod 100 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. V pondělí pak vláda bude rozhodovat o otevření druhých stupňů základních škol rotačně od 3. května pro tyto tři kraje. Postupně by se tak školky i druhý stupeň základních škol mohly otevírat i v dalších regionech.

Pokud by sedmidenní výskyt onemocnění klesl v průměru za celou republiku pod 100 nově nakažených na 100 tsiíc obyvatel, otevřely by se v celém Česku obchody a s nimi v celé zemi i školky a druhé stupně základních škol. V další fázi by se při zachování podobně nízkého výskytu nákazy měla obnovit rovněž praktická výuka ve zbytku ročníků vysokých škol.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...