Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Středočeská KDU-ČSL nechce za lídra kandidátky Hybáškovou

Jana Hybášková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Hybášková | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vedení středočeské krajské organizace KDU-ČSL dnes jednomyslně zamítlo návrh, aby v čele krajské kandidátky stála bývalá europoslankyně Jana Hybášková z Evropské demokratické strany.

Novinářům to po dnešním jednání řekla Lenka Ptáčková Melicharová. Právě Ptáčkovou Melicharovou měla Hybášková v čele kandidátky vystřídat. O podobě kandidátky se definitivně rozhodne ve středu na jednání celostátního výboru lidovců.

S Evropskou demokratickou stranou uzavřeli lidovci dohodu o předvolební spolupráci. Vedení středočeské KDU-ČSL se dnes na jednání o pořadí kandidátů sešlo na žádost předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody. Ptáčková Melicharová zavedla po jednání novináře mezi ostatní představitele vedení krajské organizace strany, Svoboda se ovšem setkání neúčastnil a odešel.

Přestože krajská organizace návrh na umístění Hybáškové do čela kandidátní listiny zamítla, konečné slovo bude mít ve středu celostátní výbor.

"Nepsaným pravidlem je, že celostátní výbor nejde proti usnesení krajských výborů," řekla Ptáčková Melicharová.

"Celá řada z nás deklarovala, že v okamžiku, kdy celostátní výbor nevyslyší a nevezme v potaz rozhodnutí krajského výboru, tak celá řada kandidátů odstoupí z kandidátky a odstoupí z volebního štábu," dodala současná jednička středočeské kandidátky lidovců s tím, že se to týká více než poloviny z prvních deseti jmen na kandidátní listině. Takové rozhodnutí by podle ní navíc mohlo "znejistět kmenové voliče".

Další z představitelů vedení krajské organizace uvedl, že se je Svoboda snažil přesvědčit tím, že zařazení Hybáškové do čela kandidátky by straně prospělo, v Praze je prý populární. Podle představitelů krajské organizace by pak ale měla Hybášková kandidovat v metropoli, kde je ovšem jedničkou předseda lidovců.

"My jsme hovořili o tom, že v tuhle chvíli už je kampaň ve středních Čechách rozjetá. My jsme se zaměřili na venkovské oblasti, aby jsme si nekonkurovali se stranou Miroslava Kalouska (TOP 09). Takže v tuhle chvíli nevím, jak bude Jana Hybášková oslovovat venkovské obyvatelstvo, a jaký program pro ně připraví," prohlásila Ptáčková Melicharová.

Zařadit bývalou europoslankyni do čela volební listiny už odmítli lidovci v Královéhradeckém kraji, nabídli ji pouze druhé místo. Vzhledem k předpokládaným výsledkům KDU-ČSL ale dává šanci na úspěch ve většině krajů pouze zařazení na první místo lidovecké kandidátky. Podle neoficiálních informací její umístění na kandidátce KDU-ČSL dnes řešilo stranické předsednictvo.

Smlouvu o společné cestě do voleb podepsal Svoboda s Hybáškovou v červenci.

Ve Středočeském kraji se má podle rozhodnutí kraje objevit na čtvrtém místě odbornice na evropské fondy Věra Jourová. Dalším možným kandidátem byl i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, ten se ale na středočeskou kandidátku nevešel. Vedení strany přitom podle Ptáčkové Melicharové chtělo, aby byl Šedivý na druhém místě kandidátky.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!