15. prosince 2008 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Středočeští zastupitelé odmítli radar v Brdech

Demonstrace odpůrců radarové základny USA v Česku se konala 29. října před budovou Poslanecké sněmovny v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace odpůrců radarové základny USA v Česku se konala 29. října před budovou Poslanecké sněmovny v Praze. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

PRAHA Středočeští zastupitelé dnes odmítli umístění výstavby amerického protiraketového radaru v Brdech. Zamítavé stanovisko přijali na návrh KSČM jako doplňující usnesení k programovému prohlášení menšinové krajské vlády.

Zastupitelka za KSČM Jiřina Fialová poukázala na to, že smlouvy týkající se
radarové stanice má zanedlouho projednávat parlament. Podotkla, že výstavbu radaru odmítá většina občanů Česka.

Česko-americké smlouvy, které umožňují vybudování radarové základny USA na českém území, zatím schválil jen český Senát, a to na konci listopadu. Poslanecká sněmovna o nich dosud nerozhodla, především proto, že odpůrci radaru z řad levicové opozice a některých vládních poslanců v ní mají většinu. Levice chce, aby smlouvy o radaru posoudil Ústavní soud.

V listopadovém průzkumu společnosti Factum Invenio pro ministerstvo zahraničí s radarem nesouhlasilo 55 procent občanů, z toho rozhodně 27 procent. K podobným závěrům dospěl i listopadový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, podle něhož s radarem v České republice nesouhlasí dvě třetiny lidí.
ČTK