Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Středočeští zastupitelé odmítli radar v Brdech

Česko

  12:03
PRAHA - Středočeští zastupitelé dnes odmítli umístění výstavby amerického protiraketového radaru v Brdech. Zamítavé stanovisko přijali na návrh KSČM jako doplňující usnesení k programovému prohlášení menšinové krajské vlády.

Demonstrace odpůrců radarové základny USA v Česku se konala 29. října před budovou Poslanecké sněmovny v Praze. foto: Stanislav ZbyněkČTK

Zastupitelka za KSČM Jiřina Fialová poukázala na to, že smlouvy týkající se
radarové stanice má zanedlouho projednávat parlament. Podotkla, že výstavbu radaru odmítá většina občanů Česka.

Česko-americké smlouvy, které umožňují vybudování radarové základny USA na českém území, zatím schválil jen český Senát, a to na konci listopadu. Poslanecká sněmovna o nich dosud nerozhodla, především proto, že odpůrci radaru z řad levicové opozice a některých vládních poslanců v ní mají většinu. Levice chce, aby smlouvy o radaru posoudil Ústavní soud.

V listopadovém průzkumu společnosti Factum Invenio pro ministerstvo zahraničí s radarem nesouhlasilo 55 procent občanů, z toho rozhodně 27 procent. K podobným závěrům dospěl i listopadový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, podle něhož s radarem v České republice nesouhlasí dvě třetiny lidí.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!