Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Má kandidatura na Hrad je reálná, rodina mě podpořila, říká Středula

Předseda ČMKOS Josef Středula na volebním sjezdu odborové centrály foto: ČTK

Šéf odborů Josef Středula po svém znovuzvolení do čela Českomoravské konfederace odborových svazů připustil, že může kandidovat na Hrad jako občanský kandidát, který se potřebuje opřít o 50 tisíc podpisů občanů. „Je to reálná varianta,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz bezprostředně poté, co získal přes 88 procent hlasů při volbě předsedy ČMKOS.
  19:08aktualizováno  19:28

Řekl jste, že se budete podle výsledku sjezdu ČMKOS rozhodovat, zda budete kandidovat na prezidenta. Jak se posunula vaše úvaha po tom, co jste dostal přes 88 procent hlasů?
V této chvíli se skutečně otevírá tato debata, to znamená je to reálné. Pokud bych chtěl uvažovat o kandidatuře, tak pouze o kandidatuře jako občanský kandidát a o ty hlasy chci zabojovat.

Kdy kandidaturu oznámíte?
Máme pár minut po zvolení do funkce předsedy ČMKOS. Potřebuji týden na rozmyšlení. Prezidentská volba v České republice rozhodně není volbou bez prostředků, bez týmu a bez lidí.

Ale vy sám už říkáte, že je to reálné.
Je to reálná varianta.

Jak vás ve vašem uvažování ovlivnilo to, že vás za pravděpodobného kandidáta označil prezident Miloš Zeman a ke kandidatuře na Hrad vás vyzval také šéf ČSSD Michal Šmarda?
Každý hlas každého občana je v této věci rozhodující. Je to volba přímá. Hlas nikoho nesnižuji. Na to, aby byl někdo prezidentem zvolen, potřebuje přibližně 2,5 milionů hlasů, takže jsem rád za každý podpůrčí hlas. Finální rozhodnutí bude na občanech.

Co vám doporučila rodina? Manželka a děti?
My jsme vedli na toto téma poměrně velkou diskusi a ona mi řekla, že bude vždy stát za mnou, ať se rozhodnu jakkoli.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Mohlo by vás zajímat