Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Středula kritizuje vládu za špatnou komunikaci s odbory a hrozí protesty

Brífink šéfa odborů Pavla Středuly po jednání s prezidentem Petrem Pavlem. (24. dubna 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Šéf odborářů Josef Středula kritizuje vládu za nedostatečnou komunikaci. Chce, aby přistoupila k jednání o opatřeních pro konsolidaci veřejných rozpočtů. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce. Upozornil, že další škrty by uspíšily odborářské protesty.
  14:31

Podle Středuly vláda nekomunikuje o svých návrzích, čímž přispívá k zesilování nálad k protestním akcím. „Se zaměstnavateli jsme říkali vládě, pojďme si sednout k jednání. Výsledek je ticho, to je strašlivé,“ řekl předseda ČMKOS.

Zároveň ale nechtěl mluvit o možnosti vyhlášení generální stávky. „Naším cílem je dohodnout se, ne vyexponovat situaci. My jen reagujeme na absolutní nekomunikaci,“ řekl.

Varoval také před zvažovanými dodatečnými úsporami v letošním státním rozpočtu, o kterých mluvil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s ohledem na dosavadní plnění státního rozpočtu.

Podle Středuly by opatření, která by zajistila dodržení letošního plánovaného schodku 295 miliard korun, musela být drastická. „To se nebudeme potkávat ve studiu, ale na náměstích,“ řekl.

Rozpočet ke konci května skončil ve schodku 271,4 miliardy korun. Stanjura uvedl, že chce příští týden předložit vládě opatření, která by zajistila ještě letos úspory zhruba za 20 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) upozornil, že ohledně splnění schodku bude jasněji na konci léta, až do rozpočtu přijde dividenda energetické společnosti ČEZ a příjmy z daně z neočekávaného zisku.

Autoři: ,

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...