Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Některé firmy zakazují zaměstnancům trasování a používání e-roušky, tvrdí Středula

Odborový předák Josef Středula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborový předák Josef Středula. | foto: ČTK

Praha Některé firmy přikazují svým zaměstnancům, aby se neúčastnili trasování kontaktů hygienou a nepoužívali aplikaci eRouška. V neděli to v diskusním pořadu Partie na televizním kanálu CNN Prima News uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Nechtěl uvést, o jaké společnosti jde, ani zda se jedná o masivní problém. Informace chce nejdřív předat na pondělním jednání tripartity členům vlády, dodal.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza Středulu vyzval, aby uvedl jednotlivé společnosti, u kterých odbory tyto problémy zjistily. Středula následně nevyloučil, že nešlo o lokální pochybení, konkrétní informace ale neuvedl. 

Středula také kritizoval, že vláda dříve neřešila údaje, podle nichž se choroba nejčastěji přenese v zaměstnání. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jich do 17. října bylo tolik jako za celé září, téměř 27 000. V září se přitom v práci podle dat získaných hygieniky pravděpodobně nakazilo téměř 60 procent všech pozitivně diagnostikovaných. Šéf odborářů dodal, že odbory na možnost přenosu v hromadných šatnách a v hygienických zařízeních jako sprchy v práci, už dřív upozorňovaly.

Podle předsedy ČMKOS promarnila vláda možnost plošné karantény. Kdyby ji vyhlásila v tomto týdnu, kdy byla volná středa, mohla mít pětidenní karanténu za cenu dvou pracovních dní. Prouzovi pak vadilo nepřijetí tvrdších opatření už po prázdninách. Podle Středuly by uzavření ekonomiky bylo ekonomicky nakonec méně nákladné než delší postupná omezení.

Nouzový stav a omezení pohybu lidí či otvírací doby obchodů v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvají zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek sdělil, že vláda využila souhlas Sněmovny a na mimořádném zasedání prodloužila stav nouze, který měl původně skončit 3. listopadu. Ministr vnitra Jan Hamáček ale v neděli v ČT řekl, že předpokládá, že vláda bude o prodloužení nouzového stavu ještě žádat.

Podle informací z minulého týdne mělo aplikace eRouška zaznamenávají kontakty s nakaženými covidem-19 aktivovanou 1,265 milionu lidí.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...