Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Střelba na egyptské křesťany: prý odplata

Česko

KÁHIRA Relativně poklidné soužití a žádné násilnosti. Takové byly až do nedávna vztahy mezi menšinovými koptskými křesťany a většinovým muslimským obyvatelstvem v jihoegyptské provincii Kená. Vše se změnilo po krvavém masakru, ke kterému došlo v noci na čtvrtek po půlnoční mši na oslavu koptských ortodoxních Vánoc.

Tři útočníci tehdy zahájili ve městě Nag Hammádí palbu z automobilu do hloučku věřících a postříleli šest křesťanů, kteří se vraceli po mši z kostela. Při střelbě zahynul i jeden muslim, který pracoval jako člen ochranky. Dalších nejméně deset lidí bylo zraněno. „Najednou jsem uslyšel výstřely z automatické pušky a nastal chaos,“ uvedl pro BBC biskup Kirilos, který mši sloužil a v době incidentu se nacházel opodál.

Včera egyptská policie oznámila, že zatkla tři muže podezřelé z tohoto útoku. Údajně se sami vzdali policii poté, co je obklíčila na farmě nedaleko města. Podle prohlášení ministerstva vnitra jde prý o osoby, které mají pestrou kriminální minulost.

Místní představitelé ihned odmítli, že by v provincii docházelo k sektářskému násilí, a zdůraznili, že šlo jen o jeden ojedinělý útok. „Incident ve městě Nag Hammádí byl zločinem spáchaným kriminálníky. Nemá to nic společného s islámem,“ uvedl jeden z místních politiků, Chajrát Usmán. „Obě náboženství podporují mír a lásku. Mezi kopty a muslimy jsou dobré vztahy,“ dodal.

Násilná smrt šesti křesťanů vyhnala ostatní věřící do ulic města. Ve čtvrtek v centru Nag Hammádí protestovaly asi dva tisíce koptských křesťanů. A jak vyplývá z prohlášení místních obyvatel, napětí v oblasti se zvyšuje. „Samozřejmě že se bojíme. Bojí se muslimové i křesťané,“ uvedl muslimský řezník Ašraf Muhammad. „Všechny obchody jsou zavřené. Je to pro nás tragédie,“ dodal.

Předběžné vyšetřování ukázalo, že útok nejspíš souvisel se znásilněním dvanáctileté muslimské dívky koptským křesťanem loni v listopadu. Střelba před kostelem měla být jakousi odplatou.

***

Koptové

Koptové tvoří asi deset procent ze 76 milionů obyvatel Egypta, a jsou tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě. Jsou potomky původních obyvatel Egypta, žijících zde ještě před příchodem Arabů a tím i islámu v sedmém století.

Křesťanství se do Egypta dostalo hlavně zásluhou evangelijní činnosti sv. Marka, který je dnešní Koptskou ortodoxní církví považován za jejího zakladatele.

Autor: