Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Střelba na fakultě: Pachatel se „uvařil sám v sobě“, zjistila znalkyně

Ministr vnitra Vít Rakušan (vlevo) a policejní prezident Martin Vondrášek při zasedání Výboru pro bezpečnost Sněmovny. (20. června 2024) foto:  Petr Topič, MAFRA

Policie komentovala výsledky šetření zásahu na FF UK. Policejní prezident Martin Vondrášek připustil chyby v komunikaci, jeho náměstek Tomáš Kubík problémy s analýzou dat. Státní zástupkyně Jana Murínová přečetla posudek znalkyně, podle které se pachatel „uvařil sám v sobě.“ Na jednání výboru dorazili i pozůstalí obětí.
  10:59aktualizováno  14:28

Ministr Vnitra Vít Rakušan a policejní prezident Martin Vondrášek ve čtvrtek dopoledne představili novinářům závěry šetření Generální inspekce bezpečnostní sborů (GIBS) ke střelbě na FF UK z minulého prosince. GIBS došla k závěru, že by policie měla přijmout opatření a zlepšit se v několika oblastech.

Inspekce podle policejního prezidenta Martina Vondráška doporučila například provést změny OSINT – open source inteligence, kde z veřejných zdrojů hodnotí policie bezpečnostní rizika pro Česko.

Zároveň je podle něj nutná lepší legislativa a kontrola centrálního registru zbraní. „Centrální registr je deset let starý a nemá žádnou analytickou nástavbu, naprogramovali jsme tedy nový systém a snažíme se výstupy ověřovat,“ vysvětlil.

Vondrášek uvedl, že je zásadní, aby docházelo ke komunikaci a sdílení informací mezi psychologem či psychiatrem a praktickým lékařem, který vydává posudek ke zbrojnímu průkazu. V případě střelce na FF UK k takové výměně informací nedošlo.

Náměstek pro službu kriminální policie Tomáš Kubík řekl, že se policie chce z případu co nejvíce poučit. „Devátého ledna jsme založili pracovní skupinu, která měla za úkol identifikovat systémová opatření k efektivnějšímu prověřování a vyšetřování podobných případů. Chyběl nám komunikační kanál, kde by se všichni dostali ke stejným informacím,“ připustil.

„V budoucnu potřebujeme nastavit činnost tak, abychom podobným situacím mohli předejít. Části zprávy nemůžeme publikovat, jelikož by mohly ohrozit činnost policie,“ doplnil Kubík.

Ředitel pražské policie: Chyběly indicie

Šéf pražského krajského ředitelství policie Petr Matějček vyvracel informace o tom, že policie věděla, že má David Kozák vražedné sklony z telefonátu jeho kamarádky. „Plus mínus ve 12 hodin a 19 minut volala na tísňovou linku kamarádka pachatele. V tu dobu nebyly známy zprávy, že udělá ve čtvrtek něco děsivého, k těmto informacím se policie dostala až poté. Žádná indicie, že by chtěl hromadně vraždit nebo spáchat podobný čin, nezazněla,“ hájí postup.

Pátrací akci vedlo operační středisko. „Začala na Středočeském kraji a pokračovala na Prahu, jelikož jsme měli informaci od matky pachatele, že měl jet na výuku na FF UK. Tuto informaci jsme převzali ve 13:10, o deset minut později se k nám dostala informace, že vyhrožuje sebevraždou a může být nebezpečný,“ říká Matějček.

Šetření ukázalo, že Kozák legálně drží zbraně. „Měl velký počet zbraní, jedna typově odpovídala té, co byla použita v Klánovickém lese a proto jsme to hned začali spojovat s možným dalším problémem. Na základě toho poslal operační důstojník ve 13:20 hlídky na FF UK na Palachově náměstí, aby provedly první šetření – zda jde o studenta, jestli ho někdo viděl, kde by mohl být. Bohužel pachatel vstoupil do budovy ve 13:24 a policisté minutu po něm,“ popsal Matějček situaci.

Vysvětlil, proč se policisté okamžitě nepodívali na kamerový záznam. „Systém školy je zastaralý a zobrazuje videa jen on-line. Získat náhled trvalo několik hodin. Pachatel navíc změnil svou vizáž. Myslíme si, že to udělal záměrně, aby nebyl poznat,“ míní ředitel.

Do budovy FF UK v Celetné ulici šli policisté na doporučení studijní referentky, která jim sdělila, že tam má mít Kozák výuku. „To byla konkrétní stopa, museli jsme přemýšlet i o jiných možných místech – Staroměstské náměstí, stanici metra,“ vysvětluje Matějček.

„Je to pro nás frustrující, že jsme ho měli kousek od sebe, ale vycházeli jsme z toho, že konkrétní stopa je budova v Celetné, proto se další hlídky a prostředky přesunuly tam. Požádali jsme profesora, aby nahlédl do třídy, kde měl mít pachatel výuku, zda se tam nachází. Potvrdil, že tam podezřelý není,“ popsal detailně Matějček.

Někteří pozůstalí spis ještě neviděli

Ministr Vít Rakušan se k závěrům šetření dříve nechtěl vyjádřit. „Rozhodl jsem se nevyjádřit do chvíle, než budou mít spis všichni pozůstalí. Kdybych se vyjadřoval dříve, než měly rodiny všechny informace, bylo by to neetické,“ uvedl.

Podle státní zástupkyně Jany Murínové ještě všichni pozůstalí spis nemají. „V osmi případech jsme spis odeslali poštou, jelikož si rodiny obětí výslovně nepřály kontakt s policí. Ve dvou případech jsme spis ještě nedoručili, jelikož rodiny žijí v Singapuru a v Dubaji a v dalších případech jsou rodiny na dovolené v zahraničí,“ oznámila.

Prošetření účtu na sociální síti Telegram, který mohl patřit pachateli, bude trvat podle státní zástupkyně ještě měsíce. „Komunikace s majitelem platformy je složitá, se státními orgány nespolupracuje,“ vysvětlila.

Podle psychologa a psychiatra Kozák netrpěl nemocí, která by vysvětlovala jeho chování na FF UK 21. prosince 2023. „Psycholog v posudku uvádí, že jeho chování mohlo být způsobeno rysy jeho osobnosti. Uvařil se sám v sobě,“ upřesnila Murínová. Podle žalobkyně pachatel trpěl pocity křivdy, záští a nenávistí. Cítil se odstrčený, lidmi nepřijímaný a neužitečný.

„Zásadní zprávy a sdělení v posunu vyšetřování přijdou od mých kolegů. Já jsem představitele policie zprostil mlčenlivosti, aby mohli veřejnosti dnes předat maximum informací, na které má společnost nárok,“ sdělil na začátku jednání ministr vnitra.

Policejní prezident Martin Vondrášek slíbil, že zodpoví na všechny relevantní otázky. „V rámci informací, které dnes zazní, musíme nutně rozlišovat mezi tím, co policisté věděli v den útoku při pátrání a co víme dnes po šesti měsících důkladného šetření,“ upozornil.

„Některé skutečnosti, které jsou publikované v posledních dnech v médiích, jsou chybně interpretované a neprávem vrhají špatné světlo na práci policie. To chceme uvést na pravou míru,“ kritizoval Vondrášek novináře, připustil ale, že policie měla deficit v komunikaci a analýze.

Podle Vondráška je klíčové na podobné situace, jako nastala na FF UK v prosinci loňského roku, cvičit. „Provádíme stovky seminářů, připravili jsme ucelený materiál, který distribuujeme provozovatelům měkkých cílů. Provozujeme hot linku, musíme nacvičovat i komunikační dovednosti, musíme také změnit vzdělávání krizových interventů,“ vyjmenoval.

Střelec David Kozák ve čtvrtek 21. prosince 2023 v budově FF UK na Palachově náměstí zabil 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince loňského roku.

MF DNES získala policejní dokumenty, z nichž lze detailně zrekonstruovat odpovědi na všechny otázky, na které půl roku od střelby na univerzitě veřejnost od policie čeká. Zločiny student připravoval dlouhé měsíce, do detailů promýšlel, kolik studentů bude v jednotlivých učebnách, a uvažoval i o tom, jestli nestřílet jinde – třeba v centru Prahy na veřejné akci.

Policejní prezident Martin Vondrášek přichází na zasedání Výboru pro bezpečnost Sněmovny. (20. června 2024)

Vondrášek: viník je jen jeden a je mrtvý

Jiří Mašek z hnutí ANO nařkl ministra vnitra Rakušana ze lži. „Byl dostatek času vše vyřešit, prohlédnout. Z vyhodnocení jste museli ještě před tiskovou konferencí 7. ledna vědět, že nebylo vše v pořádku. Pan ministr lhal, když tvrdil, že jediné pochybení je v komunikaci s fakultou. Byl bych rád, kdyby pan ministr a pan policejní prezident přijali nějakou odpovědnost,“ řekl.

Policejní prezident Vondrášek se proti tvrzení ohradil. „Probíhalo trestní řízení a nemohli jsme ho ohrozit. Systémově se připravujeme na událost aktivního útočníka už od roku 2011. Jsem si jist, že policisté postupovali správně a situaci nešlo zabránit. Pokud hledáte viníka, tak je jen jeden a je mrtvý,“ vysvětlil politikovi.

Rakušan tvrdí, že nelhal. „Ministr vnitra neříká policii jak pracovat s informacemi. Vytváří policii dobré zázemí. Na místě jsem řekl, a za tím si stojím, že policisté postupují správně, viděl jsem velkou míru profesionality. Jasně jsem uvedl, že budeme situaci komentovat, až budeme mít na stole zprávu GIBS a analytické skupiny a to teď děláme,“ hájil se ministr.

Státní zástupkyně Murínová vysvětlila, proč v usnesení chybí detailní psychiatrický a psychologický posudek pachatele. „Policejní orgán byl instruován tak, aby usnesení bylo jednoznačné, zřejmé a aby v něm nebyly detaily popisu zranění, mechanismu útoku. Je tristní, když se ve sdělovacích prostředcích dočtete, jakým způsobem bylo usmrceno miminko,“ kritizovala média.

„Psychiatrický posudek tam není proto, že obsahuje spoustu informací a i pachatel má rodinu, matku a sestru a ty jsou poškozené ve vztahu ke skutku v Hostouni. Celý spis bude k dispozici pozůstalým, ale není vhodné, aby takové detaily byly medializovány. Chceme bránit glorifikaci pachatele, čím víc o něm budeme říkat, tím lepší budeme vytvářet prostředí pro to, aby se někdo nechal inspirovat. K motivu jsme řekli dostatek, naznačila jsem i to, že to mohlo vyplývat z rodinného prostředí. Pachatel se uzavřel do sebe a neměl nikoho, kdo by korigoval jeho myšlenky. Nikoho, kdo by mu řekl ať to nedělá,“ doplnila Murínová.