Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Je 12.20 a policie dostává první varovnou zprávu. Rekonstrukce útoku na Filozofické fakultě

Policie zasahuje na náměstí Jana Palacha v Praze u nahlášené střelby ve škole. (21. prosince 2023) foto: Radek Vebr, MAFRA

Aktualizováno
Děsivé okamžiky zažilo ve čtvrtek odpoledne centrum Prahy, když se ozvala střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Student, který přišel do budovy na náměstí Jana Palacha, za sebou nechal na místě nejméně deset mrtvých. Dle informací serveru Lidovky.cz už měl vraždit o několik hodin dříve.
  17:08aktualizováno  19:03

Vyděšení studenti zamčení v knihovně, krev na chodbách, metro, které jen projíždí stanicí. Redakce serveru Lidovky.cz sbírá svědectví děsivé střelby i exkluzivní informace z policejních zdrojů. V případě, že se chcete podělit o osobní svědectví, pište prosím na mail editori.web@lidovky.cz.

Svědkyně útoku Ella: Kamarád se schovával na záchodě, teď se sesypal

Jednou ze svědkyň střelby na Filozofické fakultě byla studentka druhého ročníku filozofie Ella Jasmina Řičánková, v době útoku se nacházela v okolí fakulty.

„Většina lidí se stihla na pokyn policie zabarikádovat ve třídách nebo na záchodech. Střelba se rozléhala, z venku byla slyšet jasně, uvnitř budovy prý ne. Většina studentů si myslela, že někdo něco opravuje. Napočítali jsme dvanáct výstřelů než jsme byli zahnáni policií z ulice do kavárny,“ svěřila se serveru Lidovky.cz.

Ella byla v době útoku na obědě 50 metrů od fakulty. Další hodinu měla mít od 15:50, první výstřel byl podle ní slyšet krátce po třetí hodině. Policie prý reagovala velmi rychle. „Viděla jsem několik studentů, kteří utíkali s rukama nad hlavou, několik mužů, jak vynáší postřelené v náručí. Policie evakuovala lidi z budovy. Lidé buď odcházeli pryč nebo čekali na známé v blízkých podnicích. Na ulici byl chaos,“ popsala Ella.

Několik jejích kamarádů bylo přímo na fakultě, většina z nich je v pořádku. Ella na ně čekala v přilehlé kavárně, brzy se však sešli. „V 15:13 mi psal kamarád, že je zavřený na záchodě a schovává se. Trpí úzkostmi, teď se úplně sesypal. Já se pořád třesu, myslím na oběti, zraněné i na to čím si prošli,“ uzavřela Ella.

Dle policejního zdroje serveru Lidovky.cz byl střelcem Čech, student historie s psychickými problémy, bylo mu 24 let. Doma, v obci na Kladensku, údajně zabil svého otce, pak tam nastražil domácí bombu, která ale selhala. Policie na něj vydala zatykač: věděla, že je ozbrojený a nebezpečný.

Střelec z Filozofické fakulty zřejmě vraždil už v Klánovicích. A pro svůj čin se inspiroval v zahraničí

Následně mladík vyrazil se zbraní v ruce ke škole. Dle dostupných snímků a názorů expertů šlo o AR-15, což je poloautomatická puška, která je pro držitele zbrojních průkazů legálně dostupná.

Podle informací severu Lidovky.cz mělo několik lidí zemřít po pádu z budovy, když se snažili před střelcem ukrýt.

Policisté vyklidili okolí Filozofické fakulty, lokalitu prohledali pyrotechnici

Jiní měli více štěstí, podařilo se jim ukrýt.. „Byli jsme zamčení v učebně. Slyšeli jsme výstřely, ale spíš z dálky – znělo to jako bubnování. Následně přišla policie, která nám řekla, že můžeme jít ven. Krev je všude po chodbách i před budovou,“ popsal dění na fakultě telefonicky krátce po střelbě přední akademik, který byl v budově.

Bylo to strašně děsivé. Málem nás zastřelil, museli jsme se schovat, líčí svědci

Podobné svědectví přidala také studentka Alžběta Pecháčková.

„Řekli nám, že nesmíme z knihovny odejít a že jsme tu zamčeni. Po nějaké době nás poslali do zadní části, kde nejsou žádná okna. Několikrát byla slyšet střelba a hlasité rány, trochu jako když se vyráží dveře. Všichni si tu navzájem sdílejí nejnovější informace a sice je cítit neklid, naštěstí ale nikdo nepanikaří. Lidi hodně volají svým kamarádům a rodinám.“

Pavel je v šoku. Mysleli jsme si, že se nás to netýká, říká o střelbě primátor

Krátce před útokem přišel do sousední budovy, kde sídlí Uměleckoprůmyslové muzeum, Dalibor Míka. „Přišel jsem deset minut předtím, než se ozvala střelba. Odhadem šlo o deset tlumených výstřelů, zdálo se, že z ulice. Nejdřív jsem tomu nevěnoval pozornost, ale pak jsem zahlédl oknem na ulici těžkooděnce. Policie zavřela náměstí Jana Palacha, přestaly jezdit tramvaje,“ popsal pro server Lidovky.cz.

Ostraha muzea podle něj dostala pokyn uzavřít budovu včetně lidí uvnitř. Pouštět je začala ven až po páté hodině odpolední. „Pustili mě bočním vchodem a dostal jsem pokyn, že se mám vydat směrem k Právnické fakultě. Po cestě mě zastavil jeden z těžkooděnců, který hledal svědky střelby,“ upřesnil Míka.

Tragické minuty

 • 12:20 - Policie obdržela informaci o tom, že 24letý muž z obce Hostouň měl odjet do Prahy s tím, že si chce vzít život, oznámil policejní prezident Martin Vondrášek.
 • 12:45 - Policie obdržela informaci o tom, že v Hostouni byl nalezen mrtvý muž, byl to otec podezřelého z následné střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, oznámil Vondrášek.
 • 13:00 - Podle mluvčí středočeské záchranné služby Moniky Novákové záchranáři zasahovali v rodinném domě v Hostouni u Kladna. Na místě nalezli mrtvého muže. Přivolán byl také koroner, dále i pyrotechnici a další specialisté. Středočeští policisté zároveň vyhlásili pátrání po mladíkovi v souvislosti s násilnou smrtí muže v regionu. Nevylučují souvislost se střelbou na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
 • 15:22 - Oznámeno, že pražská policie zasahuje v centru města na náměstí Jana Palacha u nahlášené střelby ve škole. Na místo jedou všechny složky záchranného systému.
 • 15:36 - Na místě střelby ve škole v centru Prahy jsou mrtví a zranění, uvedla policie. Podle informací ČTK se incident týká Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
 • 15:42 - Policie vyzvala občany, aby se v okolí náměstí Jana Palacha, kde se střílelo ve škole, nezdržovali a nevycházeli ven. Zásah policie stále pokračuje.
 • 15:43 - Na místě střelby ve škole v centru Prahy jsou mrtví a zranění, uvedla policie. Záchranáři napsali, že na místě se zraněných pravděpodobně nachází větší počet. Podle informací ČTK se incident týká Filozofické fakulty UK. Její studenti mezi sebou na internetu sdílejí informace, že lidé jsou zamčení v učebnách či knihovně a že se evakuují i studenti z učeben v Celetné ulici.
 • 16:06 - Policie oznámila, že zneškodnila pachatele, který střílel v budově Filozofické fakulty UK. Na místě je podle ní několik mrtvých a desítky raněných, celá budova na náměstí Jana Palacha je evakuovaná a okolí uzavřeno.
 • 16:52 - Pražská záchranná služba uvedla na síti X, že při střelbě v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy zemřelo 11 lidí včetně útočníka a velké množství lidí je zraněných.
 • 16:54 - Středočeští policisté vyhlásili pátrání po mladíkovi v souvislosti s násilnou smrtí muže v regionu. Nevylučují souvislost se střelbou na pražské Filozofické fakultě UK. Nyní se ověřuje totožnost, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
 • 16.56 - Podle informací zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy opustil poslední zraněný pacient místo události a též byl ukončen traumatologický plán a to v 17:08. Na místě stále menší množství posádek z preventivních důvodů zůstává.
 • 17:03 - Prezident Petr Pavel vyjádřil hlubokou lítost a soustrast rodinám a příbuzným obětí střelby na FF UK. Poděkoval občanům, že respektují pokyny bezpečnostních složek. Prezidentská kancelář zároveň uvedla, že se Pavel urychleně vrací ze služební cesty z Francie. Hned po návratu do Česka se setká s bezpečnostními složkami státu.
 • 17:15 - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na střelbu v Praze uvedla, že je šokována „nesmyslným násilím“, které si vyžádalo několik lidských životů, a vyjádřila soustrast rodinám obětí. Šéfka exekutivy EU to uvedla na svém účtu na síti X.
 • 17:23 - Slovenský premiér Robert Fico vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí dnešní střelby na UK v Praze. Uvedl, že Slovensko je připraveno pomoci.
 • 17:27 - Německou ministryni vnitra Nancy Fraeserovou střelba v Praze šokovala. Na sociální síti X napsala, že v této těžké hodině myslí na české sousedy a přátele.
 • 17:29 - Maďarský premiér Viktor Orbán vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech střelby v Praze. Na síti X napsal, že je hluboce šokovaný a modlí se za oběti.
 • 17:37 - Oznámeno, že kvůli střelbě na FF UK se sejde mimořádně vláda.
 • 17:38 - Předsedkyně EP Roberta Metsolaová uvedla, že je hluboce zděšena útokem na UK v Praze; soustrast vyjádřil také nizozemský premiér Mark Rutte.
 • 17:45 - Záchranáři po střelbě v budově FF UK ošetřili celkem 24 zraněných, z toho 11 vážně, osm středně a pět lehce. Pražská záchranná služba oznámila, že všechny pacienty převezla do nemocnic a krátce po 17:00 ukončila traumatologický plán.
 • 17:51 - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na síti X napsala, že je v kontaktu s Pavlem ohledně střelby v Praze. Vyjádřila upřímnou soustrast a lítost nad tragédií v předvánočním čase.
 • 18:00 - Policie oznámila, že měla informaci o tom, že střelec bude mít přednášku v Celetné. Evakuovala proto tamní budovu, střelba se ale následně uskutečnila v jiné.
 • 18:04 - Pachatel střelby na Filozofické fakultě UK se podle policie inspiroval obdobnou hrůznou událostí v zahraničí, řekl policejní prezident.
 • 18:10 - Francouzský prezident Emannuel Macron uvedl: Cítím silné pohnutí nad zprávou o tom, že terčem vražedné střelby byla UK v Praze. Vyjadřuji solidaritu s oběťmi, zraněnými a jejich blízkými.
 • 18:19 - Střelba na FF UK v Praze si vyžádala nejméně 15 mrtvých a 24 zraněných. Počet obětí aktualizoval policejní prezident Vondrášek. Totožnost střelce zatím policie nepotvrdila, utrpěl devastující poranění. Pracuje s verzí, že jde o člověka hledaného kvůli úmrtí na Kladensku.
 • 18:37 - Při zákroku proti střelci nebyl zraněný nikdo z policistů ani z ostatních záchranných složek, uvedla policie. Zahájila ohledání místa činu.
Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...