Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Obětí střelby na škole je známý lékař Leoš Středa, šlo o vraždu a sebevraždu

Leoš Středa v Show Jana Krause. foto: TV Prima

Jedním ze dvou zastřelených mužů v bytě v budově střední školy v Neprobylicích na Kladensku je podle několika zdrojů známý lékař Leoš Středa. Střelcem měl být jeho známý, který pak zbraň obrátil proti sobě. Středa byl popularizátorem zdravé výživy, dietologie a kosmetiky. V médiích mluvil velice otevřeně o více vztazích najednou se svými asijskými partnerkami.
  13:43

Ve střední škole Euroinstitut pro handicapované v Neprobylicích našli policisté ve čtvrtek večer dva mrtvé muže společně se střelnou zbraní. Podle policie šlo o vraždu a následnou sebevraždu, přičemž střelcem by měl být 75letý muž a obětí 59letý lékař Leoš Středa.

Že je zastřeleným lékař Středa, který školu založil a provozoval, zjistila redakce iDNES.cz od důvěryhodného zdroje na místě činu.

Kladenskému deníku zdroj blízký rodině potvrdil, že ve školním bytě našly lékaře ležet na zemi bez známek života jeho filipínské přítelkyně, vedle ležel mrtvý jeho známý.

„Jsme naprosto zdrceni, nikdo nechápe, co se tam stalo. Leoš byl výborný nekonfliktní člověk, byl to filantrop. Je to velké neštěstí,“ řekla deníku Středova známá.

Leoš Středa byl lékař a vysokoškolský pedagog, učil například na lékařské fakultě Univerzity Karlovy nebo na univerzitách v Jihovýchodní Asii. Ovládal jedenáct jazyků. V 90. letech otevřel Institut lékařské regenerace a kosmetiky a v zahraničí poté otevřel více než deset poboček. Napsal mnoho knih a byl popularizátorem zdravé výživy, dietologie a kosmetiky.

Byl jednou ženatý, po rozvodu začal žít najednou s vícero asijskými partnerkami, se kterými se seznámil v Kambodži, o čemž otevřeně mluvil v médiích. Před dvanácti lety v rozhovoru pro Ona DNES řekl, že polygamní způsob života pro něj není žádný koníček.

Několik let žil se třemi ženami, se kterými se poznal v Asii a ony se přestěhovaly za ním do Česka. „To bylo ideální. Sjezdili jsme spolu celý svět a bylo to několik let skvělé,“ vzpomínal v rozhovoru. Nakonec zůstal se dvěma z nich.

„Doufám, že až se jednou budu se svou pozemskou poutí loučit, budou se nade mnou sklánět truchlící dívčí tváře – s tmavýma očima a svatozáří havraních vlasů. Kolik těch hlav bude, to nechám osudu. Ale dvě minimálně,“ vyslovil v rozhovoru své přání tehdy Středa.

Oznámení přijali policisté na tísňové lince od rodinného příslušníka ve čtvrtek před 18. hodinou. V bytě policisté našli i krátkou střelnou zbraň. Policisté ji zajistili pro balistické zkoumání a u obou mrtvých mužů byla nařízena soudní pitva.

„I nadále kriminalisté zjišťují okolnosti, za kterých k činu došlo, a jeho důvody,“ uvedla v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. O totožnosti mrtvých odmítla informovat. Ředitelka školy Jarmila Hejtmánková se i nadále nechce k incidentu vůbec vyjadřovat.

V pozdějším věku našel Středa podle svých webových stránek smysl své práce ve školách určených mentálně postiženým žákům, ve kterých působil jak speciální pedagog. Školy zaměřené na praktickou výuku osob, které žijí v ústavní péči, sám spoluzakládal. Euroinstituty fungují ve čtyřech krajích a Praze.

Ve škole v Neprobylicích se mohou žáci s různým stupněm mentálního postižení vyučit v oboru úklid a výpomoc nebo absolvovat jednoleté či dvouleté obory zaměřené na košíkářství, péči o zeleň a jednoduché manuální práce.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat