Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Střelec zřejmě vraždil i v Klánovicích, ve škole ukryl spoustu zbraní a střeliva

Ministr vnitra Vít Rakušan a policejní prezident Martin Vondrášek vystoupili na tiskové konferenci po tragické události, která se stala na Filozofické fakultě v Praze. (21. prosince 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Střelec z Filozofické fakulty UK zřejmě zabil i muže a dítě v Klánovicích, uvedl policejní prezident Martin Vondrášek na tiskové konferenci. Oběti vybíral náhodně, bez souvislosti, podotkl. Tragédie v Praze má podle Vondráška 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce.
  19:41aktualizováno  21:18

„Byl jsem před chvílí na místě hrůzného činu, viděl jsem obrovský arzenál zbraní a střeliva v budově fakulty,“ řekl policejní prezident. „Nebýt rychlého zásahu policie, tak by obětí bylo násobně více. Když útočník střílel z římsy, tak policisté opětovali palbu a udělali vše, co bylo v jejich silách,“ dodal Vondrášek.

„Velice vážně pracujeme s verzí, která je v tuto chvíli velmi reálná, že útočník z Filozofické fakulty má na svědomí i dvě oběti z konce minulého týdne v Klánovickém lese,“ uvedl Vondrášek s tím, že oběti vybíral náhodně. Před šesti dny zatím neznámý pachatel zastřelil v lese dospělého a dítě, podle médií jsou oběťmi dvaatřicetiletý muž a jeho teprve dvouměsíční dcera.

Policie aktuálně zjišťuje totožnost obětí střelce. Všechny podle Vondráška přišly o život v budově univerzity, ačkoliv jednoho z mrtvých našla policie ležet venku na ulici.

Ministr vnitra Vít Rakušan řekl, že stojí za kvalitní prací policie. Netýká se to jen dnešního zásahu, který byl podle něj velmi profesionální. Vicepremiér též vyzval ke sdílení jen ověřených informací policie. Šířící se dezinformace jsou podle něj nejspíš promyšleným útokem „ruské trollí farmy“.

Kvůli události se mimořádně sešla vláda za účasti prezidenta Petra Pavla a šéf BIS Michala Koudelky.

Premiér Petr Fiala vyjádřil nad událostí smutek a znechucení. „Pro tento hrůzný čin neexistuje žádné ospravedlnění. Stejně jako řada z vás cítím hluboký smutek a znechucení tváří v tvář tomuto nesmyslnému a brutálnímu násilí,“ řekl premiér Petr Fiala.

„V tuto chvíli to vypadá, že šlo o čin osamělého střelce, který je nyní po smrti. Nejedná se tedy o akt mezinárodního terorismu nebo organizované skupiny. Byl jsem ujištěn, že bezpečnostní složky mají situaci plně pod kontrolou a žádné další nebezpečí občanům ČR nehrozí,“ dodal.

Střílel čtyřiadvacetiletý student David K. z Kladenska. Zabil 14 lidí, další zranil. Poté zastřelil i sám sebe. Policie jej podezřívá, že ve stejný den zabil i svého otce. Byl legálním držitelem několika zbraní.

Po pachateli masakru na Filozofické fakultě v Praze policie už pátrala ještě předtím, než se hrůzného činu v hlavní budově školy dopustil. Vycházeli z hypotézy, že po vraždě otce se jel do Prahy sám zabít. Policisté ho šli hledat v budově, kde předpokládali, že bude mít přednášku. Střelec však zamířil do jiné.

Čtvrteční střelba je nejtragičtější v historii České republiky. V Uherském Brodě zemřelo v roce 2015 osm, při střelbě v ostravské nemocnici v roce 2019 šest lidí.

Vražedná střelba v Praze

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!