24. února 2015 15:26, aktualizováno  19:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střelba v Uherském Brodě. Útočník zabil osm lidí, poté se sám zastřelil

Vražednému útoku těsně unikl známý uherskobrodského starosty Patrika Kunčara.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vražednému útoku těsně unikl známý uherskobrodského starosty Patrika Kunčara.... | foto: ČTK

UHERSKÝ BROD V Uherském Brodě v restauraci Družba se v úterý střílelo. Do hospody vpadl v době oběda psychicky labilní muž a začal střílet. Podle ministra vnitra Milana Chovance si útok vyžádal osm obětí. Útočník je také mrtvý, pravděpodobně spáchal sebevraždu. Na místo neštěstí dorazil policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr Chovanec.

V Uherském Brodě v restauraci Družba se v úterý střílelo. Do hospody vpadl v...

Na místo neštěstí okamžitě vyrazila policejní zásahová jednotka z Brna. Podle prvních informací totiž muž několik minut držel rukojmí. „Pachatel je zpacifikován, útok již nepokračuje,“ uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský.

Co víme o útočníkovi

  • Útočníkem z restaurace v Uherském Brodě byl údajně místní 62letý muž, který byl psychicky labilní.
  • Muž nemá kriminální minulost.
  • Do hospody muž vběhl s několika zbraněmi a začal bezhlavě střílet.
  •  Krátce před útokem zavolal do TV Prima, konkrétně do relace Krimi zprávy.
  • Pachatel si novináři stěžoval na šikanu, kterou prý úřady neřeší. Před činem řekl, že má pistoli a že se zařídí po svém.
  • Střelec zastřelil sedm mužů a jednu ženu.
  • Motiv se vyšetřuje, šlo o kombinaci osobních důvodů.
  • Muž byl držitelem zbrojního průkazu. Policie prověřuje, zdali zabíjel legálně drženou zbraní.

Podle zatím nepotvrzených informací se z restaurace ozvalo až 25 ran z brokovnice. Starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL) uvedl, že do restaurace vpadl před 13. hodinou neznámý útočník a začal bezhlavě střílet. „Vypálil asi 25 ran a pravděpodobně zranil dva lidi,“ řekl Kunčar s tím, že útočník poté obrátil zbraň proti sobě.

Serveru Lidovky.cz se podařilo ověřit totožnost pachatele. Šlo o dvaašedesátiletého Zdeňka K., který bydlel se svou ženou v domku na nedalekém sídlišti Olšava. Více o identitě střelce ČTĚTE ZDE.

Podle státního zástupce Romana Kafky nemá muž kriminální minulost. Motivaci pachatele policie vyšetřuje, podle Kafky šlo o směs osobních důvodů. O tom, zda měl muž psychické problémy, žalobce zatím spekulovat nechtěl.

Při střelbě byla zraněná jedna žena. „Utrpěla střelné poranění a ve vážném stavu byla převezena na ARO uherskohradišťské nemocnice,“ řekl ČTK mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

Útočník volal do televize

Pachatel střelby v Uherském Brodu volal na linku Krimi zpráv televize Prima. Bez dalších podrobností to ČTK řekla mluvčí televize Marie Fianová. „Volal na linku našich Krimi zpráv,“ uvedla Fianová.

Nepředstavitelná tragédie

Restaurace Družba se nachází nedaleko centra města v blízkosti místního akvaparku a nádraží. Během zásahu policie proto zhruba na hodinu omezila dopravu na železnici i na přilehlých silnicích.

Právě do pokladny nedalekého akvaparku přiběhli čtyři lidé, kterým se podařilo z restaurace utéct bez úhony. Vlastimil Šmíd, ředitel Centra plaveckých aktivit Delfín, okamžitě volal policii, ta ale už o střelbě v věděla. Do restaurace podle Šmída pravidelně chodili i zaměstnanci akvaparku. „Je to nepředstavitelná tragédie. Člověk ani nedomyslí, že se něco takového v tak malém městě může stát,“ řekl ČTK Šmíd.

Restaurace je umístěna v prvním patře, v přízemí je prodejna koberců. Na obědy do ní chodí mnozí obyvatelé Uherského Brodu. „Sám jsem sem občas zavítal na oběd, je to bezproblémová restaurace v centru města,“ řekl České televizi starosta. V době masakru byl podle něj mezi návštěvníky i manžel jeho asistentky, který si zachránil život tím, že odešel na toaletu.

Podle starosty událost městem se 17 tisíci obyvateli hluboce otřásla. „Nikdy by mě nenapadlo, že v městě naší velikosti se může něco podobného stát, řekl Kunčar . Připomněl, že Uherskobrodsko naposled velkou tragédii zažilo v roce 2012, kdy při rallye Lopeník zemřely čtyři dívky.

Premiér Bohuslav Sobotka je šokován útokem v Uherském Brodě, který si vyžádal osm lidských životů. Událost označil za mimořádnou tragédii. Ministra vnitra Milana Chovance požádal, aby osobně dohlédl na vyšetřování policie. Sobotka, který je nyní na návštěvě Jižní Koreje, to napsal ČTK.

„Jsem stejně jako většina občanů šokován tragickým útokem, který se dnes odehrál v Uherském Brodě. Rád bych vyjádřil hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodinám a příbuzným obětí, které si střelba vyžádala,“ uvedl ministerský předseda.

„Spojil jsem se v této věci telefonicky s ministrem vnitra Milanem Chovancem, kterého jsem požádal, aby osobně dohlédl nad vyšetřováním, které zahájila policie ČR. Nyní je potřeba poskytnout prostor a nezbytný čas pro práci policie tak, aby se objasnily všechny okolnosti a příčiny této mimořádné tragédie,“ napsal Sobotka.

Také vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek vyjádřil hlubokou soustrast. „Pokud se jednalo o útok šílence, nedá se, bohužel, takovým tragédiím úplně zabránit,“ napsal na Twitteru. Jeho stranický kolega a ministr kultury Daniel Herman věří, že budou rychle objasněny okolnosti tragédie, kterou je otřesen.

Policie ČR
Policie zasahovala 24. února v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli...

„Nepochopitelný, hrůzný čin, nad kterým docházejí slova. Myslím na oběti a pozůstalé tragédie v Uherském Brodě,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. „Myslím na všechny osoby a rodiny postižené dnešní střelbou. O to více, že část mojí rodiny pochází právě z Uherského Brodu,“ napsal na Twitteru europoslanec za ANO Pavel Telička. Upřímnou soustrast rodinám obětí vyjádřil i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Střelby v Uherském Brodě si všímají přední světová média

ČTK, hmHana Mazancová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz