Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelci prodali munici až napodruhé

Česko

Trest smrti hrozí Jaredu Loughnerovi – 22letému útočníkovi, který v sobotu v arizonském Tucsonu zastřelil šest lidí a vážně zranil kongresmenku Gabrielle Giffordsovou.

TUCSON „Naplánoval jsem si to“, „Moje vražda“ a „Giffordsová“. Tyto tři rukou psané nápisy objevili vyšetřovatelé na obálce nalezené v bytě Jareda Loughnera, který byl včera očekáván před soudem ve Phoenixu (stání mělo začít až pozdě večer našeho času po uzávěrce tohoto vydání LN). Loughner čelí několika obviněním včetně vraždy prvního stupně a mohl by dostat i trest smrti. Před soudem ho zastupuje právnička Judy Clarková, která hájila mimo jiné i atentátníka Teda Kaczynského, známého spíše jakožto „Unabomber“.

Zároveň s postupujícím vyšetřováním také vyplouvají na povrch další detaily kolem tohoto 22letého mladíka, kterého většina lidí označuje za psychicky narušeného a vzbuzujícího už v minulosti obavy. Šéf FBI Robert Mueller například oznámil, že střelec si opatřil svoji zbraň ráže 9 mm loni v listopadu, tedy zhruba dva měsíce před útokem. Televize CNN zase zjistila, že Loughner měl problémy s nákupem střeliva. V obchodě Walmart mu nejdřív nechtěli náboje prodat – prý kvůli jeho podezřelému chování –, v jiné provozovně tohoto obchodního řetězce ale už problémy se svojí žádostí neměl.

Ještě větší pozornost než osud samotného útočníka ale v USA vzbuzuje zdravotní stav ženy, která byla jeho hlavním terčem – demokratické političky Gabrielle Giffordsové. Její stav zůstával po průstřelu hlavy i včera kritický, byť začala podle lékařů už reagovat na své okolí. Dokázala například splnit některé jednoduché úkoly jako na požádání zdvihnout dva prsty.

Kulka proletěla levou částí jejího mozku, kde zřejmě zasáhla řečové centrum. Vzhledem k obrovskému poškození hlavy si lékaři zatím netroufají říct, jak velké škody kulka v jejím mozku napáchala, jak dlouho bude léčba trvat a hlavně jak může být úspěšná. Giffordsovou prozatím udržují v umělém spánku, z kterého ji občas probouzejí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...